banner39

Buteflika komaya giremedi!

Cezayir'de bir gazete hastalığı sebebiyle Paris'ta tedavi gören Devlet Başkanı Buteflika'nın komaya girdiğini iddia etti. İddiasında kararlı olan gazete gece baskınıyla toplatıldı

Afrika 21.11.2013, 18:23 20.05.2013, 11:38
Buteflika komaya giremedi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın Paris'e gönderilerek müşahede altına alınması sonrası başkanın sağlık sorunu ülkede krize yol açtı.

Üç dönemdir Devlet Başkanlığı görevini yürüten Buteflika'nın komaya girdiğine dair haberi yapan gazete bir gecede toplatıldı.

27 Nisan'da beyin damarlarında yaşanan tıkanma sonucunda Fransa'ya sevk edilen ve şimdiye kadar sağlık durumunun iyi olduğu söylenen Buteflika'nın aslında komada olduğu iddiası ülkedeki bazı yayın organları tarafından haber oldu.

Buteflika'nın iyileşme ihtimali olmadığını öne süren gazeteci Hişem Abbud'un çalıştığı "Benim Gazetem" adlı Cezayir gazetesi, İletişim Bakanlığı tarafından gece düzenlenen bir operasyonla toplatıldı.

Cezayir Başsavcılığı ise, asılsız haber yaptığı iddiasıyla Hişam Abbud hakkında soruşturma açtı. Hişem Abud, iddialarını Buteflika'nın yakın akrabalarından ve Fransa'daki doktorlarından aldığı bilgilere dayandırdığını açıklarken, gazetenin toplatılmasının dedikoduları doğrular nitelikte olduğunu söyledi.

Cezayir Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Buteflika'nın sağlık durumunun kötüye gittiği yönünde "asılsız" haber yapılan gazeteye bir günlük yayın durdurma cezası verildiği, ulusal istikrarı sarsmak ve kamu kurumlarının işleyişine zarar verecek açıklamalar yapmak suçlamasıyla da gazete sahibi Abbud hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

28 Nisan'da rahatsızlanan Buteflika, tedavi için Fransa'nın başkenti Paris'teki Val de Grace Askeri Hastanesine nakledilmişti. ,

Buteflika'nın, 2014'te yapılması öngörülen seçimlerde tekrar aday olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?