banner39

Büyükelçi Mehmet Yılmaz: Türkiye Somali Halkına destek vermeye devam edecek

Türkiye'nin 2011 kıtlığının zirvesindeki muazzam yardım çabası, onu birçok Somali halkına sevdirdi ve çoğu özel şirketler bölgeye yardım etmeye devam etti.

Afrika 03.01.2020, 15:34
Büyükelçi Mehmet Yılmaz: Türkiye Somali Halkına destek vermeye devam edecek

Türkiye Somali Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, Voa Kıdemli Gazetecisi  Harun Maruf'a özel bir röportaj verdi, Türk Hükümetinin Somali hükümetine ve Somali halkına destek vermeye devam edeceğini söyledi. Türkiye'nin Somali'de insani bir gündemden başka bir gündemi olmadığını ve Somali'nin ayakları üzerinde durmasına yardımcı olacağını söyledi.

Yılmaz açıklamasında, “Somali'nin kurumlarını işlemesi için ihtiyaç duyduğu ajansları, modern devletin ya da hükümetin ihtiyaç duyduğu kurumları ve ayrıca hem fiziki hem de beşeri sermaye açısından inşa etmeye ve ayrıca kamu hizmetleri sunmaya çalışıyoruz. .”

"Somali'de yaşanan saldırıda Eş Şebab örgütü hedefin bir Türk konvoyu olduğunu açıklamıştı" sorusunu Büyükelçi şöyle cevapladı: Önümüzdeki günlerde, hedefin ne olduğunu daha net bir şekilde göreceğiz. Somali yetkilileri bu olay üzerinde çalışıyor ve muhtemelen bir sonuca varacaklar ve daha iyi bir fikrimiz olacak. ”

Yılmaz: Türkiye Somali'ye 2011'den bu yana 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Geçmişte Somali'nin ihtiyaçları farklıydı, bu yüzden biz yatırım yaparak hastaneler, yollar, okullar inşa ediyorduk. Sonra odak noktamız kapasite geliştirmeye yöneldi. ”

Türkiye ve Somali Bağları

Türkiye'de, iktidardaki Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi hükümeti, ilişkileri Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarından beri çoğunlukla sınırlı olan Afrika ülkelerine ulaşmak için büyük bir girişimi başlattı.

Türkiye'nin 2011 kıtlığının zirvesindeki muazzam yardım çabası, onu birçok Somali halkına sevdirdi ve çoğu özel şirketler bölgeye yardım etmeye devam etti.

Okullar, hastaneler ve altyapı kurmuş ve Somali'ye Türkiye'de eğitim almaları için burslar sağlamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011 yılında savaşın perişan olduğu ülkeye yaptığı ziyaretten bu yana iki kez Mogadişu'yu ziyaret etti. 20 yıldır savaşın perişan ülkesini ziyaret eden ilk Afrikalı olmayan liderdi.

Bunu iki ülke arasında hızla büyüyen ticaret izledi. 2010 yılında Türkiye'nin Somali'ye ihracatı sadece 5.1 milyon dolardır. Beş yıl içinde bu rakam 123 milyon dolara ulaştı. Birkaç yıl içinde Türkiye, Somali'nin 20. en büyük ithalat kaynağından beşinci en büyük ithalatına geçti.

Kaynak: HornDiplomat.com, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?