Çad Orta Afrika'daki askerlerini çekiyor

Çad Dışişleri Bakanı Muhammed, MISCA'da görev yapan Çad askerlerinin çekileceğini açıkladı

Çad Orta Afrika'daki askerlerini çekiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çad Dışişleri Bakanı Musa Faki Muhammed, Afrika ülkeleri önderliğindeki barış gücünde (MISCA) görevli Çad askerlerinin çekileceğini açıkladı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen AB-Afrika Zirvesi'nde MISCA'da görevli Çadlı askerlerin çekileceğini duyuran Muhammed, yaptığı yazılı açıklamada, bu kararı "ülkesine ve vatandaşlarına yönelik kötü niyetli kampanya" ve "Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) yaşanan bütün olumsuzlukların sorumluluğunun Çad'a mal edilmesi"ne tepki olarak aldıklarını belirtti.

Çad ve OAC arasındaki anlaşma çerçevesinde çekilme sürecinin belirleneceğini ifade eden Muhammed, kararın, OAC'ye sunulan desteği engellemeyeceğine işaret ederek, barış, birlik ve güvenliğe ulaşması için OAC'ye farklı yollarla yardım edeceklerini vurguladı.

MISCA kapsamında OAC'de görevli Çadlı askerlerin, son dönemde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu silahlı Seleka grubu yanlısı bir tutum sergilediği iddia ediliyor. Çadlı askerler ayrıca MISCA için belirlenen görev tanımının dışına çıkmakla da suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 11:47
banner53
YORUM EKLE

banner39