banner15

Çad'da Erbakan Külliyesi

Cansuyu Derneği, Çad'da Erbakan külliyesi adını verdiği cami ve okul ile 38 adet su kuyusunun açılışını yaptı

Çad'da Erbakan Külliyesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika’nın en fakir ülkelerinden Çad’ın Kamerun sınırında Cansuyu Derneği tarafından Erbakan Külliyesi adıyla cami, okul ve İslami Hizmetler Birimi yönetim binasından oluşan bir kompleks inşa edilerek hizmete açıldı. Külliyenin açılışına Çad Diyanet İşleri Başkanının yanı sıra bölgede etkinliği bulunan alimler ve devlet görevlileri de katıldı. Programda ayrıca derneğin ülkede yaptırdığı 38 su kuyusunun da açılışı yapıldı.

Caminin yapımını üstlenen Cansuyu Derneği’nin İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, Çad ile Kamerun arasındaki bir bölgede yapılan Erbakan Külliyesinin Uluslar arası bağlantı yolunun kenarında olması nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret ederek; “Bölgede sadece Müslümanlar yaşamıyor. Bu nedenle cami ve okulun burada yapılmış olmasını bölgedeki Müslümanlar çok önemsiyorlar. Çad Hükümeti de Erbakan Külliyesi'nin bu bölgeye yapılmasından dolayı çevrede büyük bir dönüşüm başlattı. Çevre düzenlemesi yapılıyor, eski harabe binalar temizleniyor, yeni yerleşim alanları belirlenip çevre dizayn ediliyor” dedi.

Yemek ikramlarının da yapıldığı cami açılışında konuşan Cansuyu İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, nerede bir mazlum varsa Cansuyu Derneği'nin orada olduğunu ifade ederek; “İnşallah bu Külliyenin burada yapılması ile kardeşlerimizle aramızdaki mesafe bir nebze olsun kapanmıştır. Açılan su kuyuları ile de derneğimiz hayırda köprü olma görevini sürdürmeye devam etmektedir. Allah bütün kardeşlerimizden razı olsun” şeklinde konuştu.

38 su kuyusundan ise 30 bin insanın faydalanacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 10:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48