banner39

Çad'da insani dram; 40 bin kişi Boko Haram'dan kaçtı

Çad Gölü'nde, Boko Haram saldırılarından kaçıp güvenli bölgelere gitmek üzere 3 haftada 40 binden fazla kişi göç etti

Afrika 18.08.2015, 16:31 18.08.2015, 17:09
Çad'da insani dram; 40 bin kişi Boko Haram'dan kaçtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Boko Haram örgütünün saldırıları yüzünden, 3 hafta içinde Çad Gölü adalarında yaşayan 40 binden fazla kişinin göç etmek zorunda kaldığını açıkladı.

BM raporuna göre, Ocak 2015'ten bu yana 75 bine yakın kişinin örgütün saldırılarından kaçıp askerlerin güvenliği sağladığı bölgelere sığındı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) yayımladığı raporda, Nijerya ve Nijer'den kaçan onlarca kişinin yanı sıra Çad ordusu ile Boko Haram militanları arasında çıkan çatışmalardan etkilenen ve Çad Gölü adalarında yaşayan çok sayıda kişinin Çad'ın Bol ve Baga Sola gibi güvenli bölgelerine kaçtığı, son 3 haftada ise 40 binden fazla kişinin göç ettiği belirtildi.

Bol ve Baga Sola yakınlarında 21 binden fazla kişinin ihtiyacını giderebilmek için 10'a yakın kamp kurulduğu kaydedilen raporda, insani durumun kötüleştiği söz konusu bölgelerde göçmenlerin gıda ve sığınma ihtiyacı gibi konularda sıkıntı çektiği, aralarında çok sayıda kişinin de su ile bulaşan hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

Öte yandan, Bagasola adasında 3 bine yakın göçmenin kaldığı 3 kampta insani yardımların yapıldığı, Dar Es Salam kampındaki 7 bine yakın göçmenin de gıda, güvenlik, sağlık ve eğitim ihtiyacının giderildiği ifade edildi.

Artan insani ihtiyaçlarla mücadele edebilmek için acil eylem planının yenilenmesinin önemine dikkat çekilen raporda, Çad'ın 2015 yılında 2 milyon kişi için belirlenen 572 milyon dolarlık acil eylem planının yetersiz olduğuna vurgu yapıldı.

Çad İdari ve Kamu Güvenliği Bakanlığı Genel Sekreteri Tahir Oley Hassan ise göçmenlerinin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Boko Haram saldırılarıyla karşı karşıya kalan Çad Gölü adalarında yaşayanları, temmuz ayında askerlerin konuşlandığı güvenli ve ihtiyaçların karşılanabildiği bölgelere taşımaya başladıklarını kaydetti.

Raporda, Nijerya'nın Baga bölgesinde 3 Ocak'ta Boko Haram'ın düzenlediği ve yüzlerce kişinin öldüğü saldırıdan sonra Çad'ın Wourtchoua adasına Temmuz 2014'te 1000'e yakın Nijeryalının göç ettiği de hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?