banner39

Cakarta saldırısını IŞİD üstlendi

Cakarta'da meydana gelen bombalı saldırının ardında saldırıyı IŞİD üstlendi, hükümet şu an durumun kontrol altında olduğunu açıkladı

Afrika 15.01.2016, 15:02 15.01.2016, 15:44
Cakarta saldırısını IŞİD üstlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da dün meydana gelen 6 ayrı bombalı saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. IŞİD'in internetten yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların 'Hilafet'in askerleri' tarafından düzenlendiğini ve hedefinde de 'Haçlı koalisyonunun vatandaşları' olduğunu söyledi.

Cakarta emniyeti, saldırıları düzenleyen beş kişinin öldürüldüğünü ve en az iki sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Çıkan olaylarda biri Kanada vatandaşı, diğeri Endonezya vatandaşı iki sivil de hayatını kaybetti.

Saldırılar, Cumhurbaşkanlığı sarayı ve Birleşmiş Milletler'e ait ofislerin yakınındaki Sarinah Alışveriş Merkezi'nin yakınında gerçekleşti. 

Endonezya Emniyet Genel Müdürü Yardımcısı Budi Ganawan da Bahrun Naim ile Endonezya'daki IŞİD hücresinin bir süredir irtibat halinde olduğunu söyledi.


Reuters haber ajansına konuşan ve olaya şahit olan bir motorsikletli kurye, saldırıları düzenleyenlerin siyah askeri kıyafetler giydiğini ve askeri eğitim almış kişiler gibi davrandıklarını aktardı:
"Motorsikletli bir kişinin uzun namlulu bir tüfek çıkarıp olay yerindeki herkese ateş açtığını gördüm. Eğitimli bir asker gibi nişan alıyorlardı.

Olay yerinin yakınındaki BM yetkilisi Jeremy Douglas ise BBC'ye yaptığı açıklamada, olay sırasında patlamaların 150 metre kadar uzağında olduğunu belirtti. Douglas, "Daha sonra binaya kaçtık. Üçüncü patlamayı duyduk. 10. kattaki ofisimize vardığımızda dördüncü, beşinci ve altıncı patlamaları duyduk" dedi.

Reuters haber ajansı için çalışan bir foto muhabir ise saldırılar sırasında ABD'li kafe zinciri Starbucks dükkanının camlarının patladığını aktarıyor ve polisin binanın çatısına çıkan bir kişiye doğru nişan aldığını ifade ediyor.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo patlamaların “terör eylemi” olduğunu açıkladı. Devlet televizyonuna konuşan Widodo, olayların kontrol altında olduğunu söyledi ve vatandaşlarına sakin olmaları çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?