banner39

banner35

Cesedi bulunamayan eski başbakandan kalan tek hatıra ailesine teslim edildi

Belçika, Demokratik Kongo'nun 1961'de öldürülen Başbakanı Lumumba'nın dişini ailesine teslim etti.

Afrika 20.06.2022, 16:47
Cesedi bulunamayan eski başbakandan kalan tek hatıra ailesine teslim edildi

Belçika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC) öldürülen bağımsızlık kahramanı Patrice Lumumba'nın bilinen tek kalıntısı olan bir dişini Brüksel'de düzenlenen bir törenle ailesine teslim etti.

Televizyondan canlı yayınlanan teslim töreninde 1961'de suikasta kurban giden Lumumba'nın dişi bir tabuta yerleştirilirken Belçika Başsavcısı Frederique Van Leeuw, konuşmasında Lumumba'nın aile üyelerine hitap ederek "Attığınız yasal adımlar için size teşekkür ediyorum çünkü bu adımlar olmasaydı bugün bulunduğumuz yerde olamazdık, ülkemizin adaletinin ilerlemesine olanak sağladı" dedi.

DKC'nin Belçika'dan bağımsızlığını 1960'ta kazanmasının ardından demokratik yollarla seçilen ilk başbakanı olan Lumumba, suikastının açıklığa kavuşturulması için ailesi 2011'de "savaş suçu" işlendiği iddiası ile mahkemeye başvurmuştu. 

Suikastın ardından cesedi bir daha bulunamayan Kongolu liderin dişi, cesedin kaybolmasında rol oynadığı sanılan Belçikalı bir polisin kızının evinde 2016'da bulunmuştu. 

Ocak 1961'de Belçikalı paralı askerlerin desteğiyle iki silah arkadaşıyla beraber idam edilen Lumumba, Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı dönemde Washington tarafından Sovyet yanlısı olarak algılanmıştı. 

Bu sebeple öldürülmesinde CIA'in parmağının bulunduğu iddia edilmişti. Cesedi asla bulunamadı.

Oğullarından Roland Lumumba törenden önce Belçikalı yayın kuruluşu RTBF'ye yaptığı açıklamada "Yıllar sonra gelen bir tatmin duygusu oluştu" dedi.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?