banner39

Cezayir'de seçimler ertelenmeyecek

Cezayir İçişleri Bakanlığı, muhalefetin ertelenmesi için çağrı yaptığı seçimlerin kararlaştırılan tarihte olacağını duyurdu.

Afrika 10.03.2019, 10:39
Cezayir'de seçimler ertelenmeyecek

Cezayir İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Bakanlık Genel Sekreteri Salahaddin Dahmun, seçim hazırlıkları kapsamında lojistik sürecin ele alındığı bir toplantı düzenledi.

Bakanlığın açıklamasında seçimlerin ertelenmeyeceği vurgulandı.

Cezayir'de muhalif güçler, 18 Nisan'da olması kararlaştırılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi ve geçiş süreci çağrısı yapmıştı. Muhalif siyasi partiler ve isimlerin ortak yazılı açıklamasında, "Mevcut şartlarda seçimlerin yapılması, ülke istikrarı için tehlike oluşturuyor" denilmişti.

Cezayir'de 1999'da yönetime gelen ve 4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika'nın sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha aday olması, bir süredir ülkede gösterilere neden oluyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için başvuru süresi 3 Mart'ta sona ererken, Buteflika'nın da aralarında olduğu 15 kişi adaylık başvurusu yaptı. 

İsviçre'de tedavi görmesi nedeniyle Buteflika'nın adaylık başvurusu, seçim kampanyası müdürü Abdulgani Zalan aracılığıyla gerçekleştirildi. 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?