banner39

Cezayir, Fransızca yerine İngilizceyi tercih etti

Cezayir, Macron'un ziyaretinde Fransızca yerine İngilizce'yi tercih etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta Cezayir'e yaptığı resmi ziyaret sırasında Cezayir devlet başkanlığı sarayındaki konuşması için kürsüye alışıldığı üzere Fransızca "Président de la République olarak değil İngilizce “President of the Republic” ifadeleriyle çağrıldı.

Afrika 04.09.2022, 17:14
Cezayir, Fransızca yerine İngilizceyi tercih etti

Eski Fransız sömürgesi olan ülkede resmi dil Fransızca olmasa da, ilkokullarda 9 yaşından sonra öğretilen ve halkın genel olarak aşina olduğu bir dil. 

Resmi dilleri olarak kabul edilen Arapça ve Berberice'den sonra Fransızca ülkede üçüncü en fazla konuşulan dil. Buna rağmen Macron'un ziyaretinde özellikle Fransızca'dan kaçınılarak ve alışılmışın dışına çıkarak İngilizce'nin tercih edilmiş olması diplomatlar tarafından not edildi.

Fransa'nın eski Cezayir Büyükelçisi Xavier Driencourt " Cezayir'in bir Fransız cumhurbaşkanının ziyaretinde böyle bir şey yapması sürpriz olmadı ama şoke etti" dedi. 

Eski diplomat Politico'ya yaptığı değerlendirmede "Bu kasıtlı. Bu Fransa için ve aynı zamanda Cezayir halkına Fransızca'yla ilgili özel bir şey yok, sadece diğer diller gibi bir dil mesajı" diye konuştu.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?