Cezayir iktidar partisinde lider değişimi

Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi FLN'nin genel sekreterliğine oy birliğiyle Ammar Sadani seçildi

Cezayir iktidar partisinde lider değişimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir'in bağımsızlık savaşını yürüten ve daha sonra ülkeyi uzun süre tek başına yöneten Ulusal Kurtuluş Cephesi FLN'nin Abdulaziz Belhadim'den boşalan genel sekreterliğine oy birliği ile Ammar Sadani seçildi.

Ocak ayında görevinden alınan Belhadim'in yerine FLN Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) bugünkü toplantısında tek aday olarak gösterilen 63 yaşındaki Ammar Sadani genel sekreterlik görevine getirildi.

Cezayir eski Meclis Başkanı Sadani, seçilmesinin ardından parti içinde uzlaşıyı sağlamak için çalışacağını belirterek, MYK üyelerini görevine destek vermeye çağırdı.

Toplantıya başkanlık yapan Ahmed Bumehdi, toplantıya yaklaşık 340 MYK üyesinden 13'ü vekaleten olmak üzere 264'ünün katıldığını belirtti.

Toplantıya katılmayı reddeden parti Genel Koordinatörü Abdurrahman Belayyat FLN'nin genel mekezinde yaptığı düzenlediği toplantısında, "Bu toplantı yasal değil. Danıştay bu toplantıya verilen izni iptal etmiştir. Bu nedenle toplantının sonuçlarını tanımayacağız" dedi.

Belayyat ile Sadani arasında önceden toplantıya çağrı usulünün meşruiyeti konusunda hukuki bir anlaşmazlık yaşanmıştı.

Danıştay, muhaliflerin itirazı üzerine dün İçişleri Bakanlığı'nın partiye verdiği toplantı izninin iptaline karar vermişti. Toplantıyı düzenleyenler ise İdari Mahkeme'den İçişleri Bakanlığı'nın verdiği iznin yasallığını onaylayan yeni bir karar geldiğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39