banner15

Cezayir, Libya-Mali sınırında 'insani yardım koridoru' açtı

Cezayir, güvenlik zafiyeti nedeniyle kapattığı Libya ile Mali sınır kapılarını insani yardım geçişlerine açma kararı aldı

Cezayir, Libya-Mali sınırında 'insani yardım koridoru' açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali ve Libya ile sınır kapılarını kapatan Cezayir'in, ailelerin ve hasta geçişinin sağlanabilmesi için insani yardım koridorlarının geçici olarak açılmasına karar verdiği bildirildi. 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre Cezayir, güvenlik zafiyeti nedeniyle kapattığı Libya ile Mali sınır kapılarını, dün Mali'nin kuzeyindeki Tuareg isyancılarını temsil eden 3 hareketin temsilcilerinin, imzaladıkları anlaşma çerçevesinde verdikleri taahhüt kapsamında insani yardım geçişlerine açma kararı aldı.

Cezayir-Mali sınırındaki Edrar ili valisinin de Mali'nin Azavad bölgesine yapılan insani yardımların transferiniyerinde izlediği belirtildi. 

Mali'nin kuzeyindeki Tuareg isyancılarını temsil eden Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA), Azavad Birliği Yüksek Konseyi (HCUA) ve Azavad Arap Hareketi (MMA), dün Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra'nın arabuluculuğunda krize çözüm bulunması için Mali hükümetiyle müzakerelere başlamayı öngören bir anlaşma imzalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 08:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48