Cezayir, Mali tavrını değiştirdi

Fransa'nın Mali'ye askeri operasyonu öncesi Mali'de siyasi çözüm isteyen Cezayir, ülkesinin tehdit altında olduğunu söylemeye başladı

Cezayir, Mali tavrını değiştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir Devleti, Mali'ye yapılan askeri operasyona karşı takındığı soğuk tavrı açıkca değiştirdi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, Mali'nin kuzeyindeki kriz sebebiyle ülkesinin güvenliğinin tehlike altında olduğunu söyledi. Hükümet, Fransız müdahalesi öncesi gruplar ve hükümet arasında siyasi çözümün ve diyaloğun sağlanabilmesi için mücadele ediyordu.

"TESİS SALDIRISI ÖRNEK OLDU"

Cumhurbaşkanı Buteflika, Ayn Emnas bölgesindeki doğal gaz tesislerine yapılan saldırının Mali'deki olayların Cezayir'de etkisinin örneği olduğunu, bu olayın "teröristlerin" vahşi oluşunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Olaya ilişkin ordunun rolünü öven Buteflika, ''Ülkemizdeki doğal gaz tesislerinden birini hedef alan saldırıda ordumuz ve güvenlik güçlerimiz, saldırının üstesinden gelmedeki gücünü gösterdi'' şeklinde konuştu.

Geçen ay, Cezayir'in Ayn Emnas bölgesindeki doğal gaz tesislerinde yaşanan rehine krizinde 38 yabancının hayatını kaybettiği açıklanmıştı, ancak bölgeden ölü sayısı ve olayla ilgili çok net bir bilgi alınamamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39