banner15

Cezayir ve AB Büyükelçisi arasında gazeteci krizi

Petrol zengini Cezayir'in tekerlekli sandalyeye mahkum dört dönemdir kazanan lideri Buteflika'nın televizyon muhabiri tarafından küçültücü görüntüleri eşliğinde video paylaşması sonrası AB Cezayir Büyükelçiliği'nden açıklama istendi

Cezayir ve AB Büyükelçisi arasında gazeteci krizi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Cezayir Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika hakkında "hakaret içeren" görüntü yayını ile ilgili bu görüntünün, kendilerini yansıtmadığını belirtti.

AB Cezayir Büyükelçisi John O'Rourke, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabında, "Cezayir makamlarına, AB kurumlarına akredite olan gazetecilerin, kurum adına değil, basın ve ifade özgürlüğü ilkesine uygun olarak kendi adlarına konuştuğunu belirttik." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi O'Rourke, AB merkezinde Cumhurbaşkanı Buteflika hakkında "hakaret içeren" bir görüntü çekilmesi ve paylaşılması nedeniyle dün Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Eski Cezayir resmi televizyonu muhabiri Leyla Hadad, geçen perşembe günü AB merkezinde basın mensuplarına ayrılan bir salonda 81 yaşındaki Buteflika'nın sağlık durumu ve ülkedeki siyasi durumları eleştirdiği bir görüntü çekerek, Facebook hesabından yayınlamıştı.

Cezayir'in Brüksel Büyükelçiliği, cuma günü AB bünyesinde gerçekleşen durumu protesto ettiğini açıklamıştı.

Felç geçirdiği için tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan petrol zengini ülkenin lideri 2014 yılındaki seçimlerde dördüncü dönemde de kazanırken ülkenin en uzun soluklu lideri olma ünvanını taşıyor.

Ülkede 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi siyasi arena şimdiden hareketlenmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 07:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48