Cezayir'de Arap - Berberi çatışması: 5 ölü

Cezayir'de Araplar ile İbadi Berberiler arasında aylardır süren gerilim, çatışmalara döndü; son birkaç gün içinde 5 kişi hayatını kaybetti, 40 milyon dolarlık maddi zarar meydana geldi...

Cezayir'de Arap - Berberi çatışması: 5 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir'de Araplar ile Berberiler arasında meydana gelen çatışmalarda 5 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 40 milyon dolar civarında da maddi zarar meydana geldi. Resmi ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sünni Araplar ile İbadi Berberiler arasında yaşanan çatışmalarda şimdiye kadar 5 kişi hayatını kaybetti ve  yaklaşık 40 milyon dolar maddi zarar meydana geldi. Aralık ayı başından bu yana ölenlerin sayısı ise 20'ye ulaştı.

Gardaya Arap Tüccarlar Birliği temsilcisi Bin Davud Muhtar, Gardaya'daki şiddet olayları sırasında Araplara ait birçok dükkanın ateşe verildiğini ve meydana gelen zararın yaklaşık 10 milyon dolar olduğunu söyledi. İbadi Berberiler Koordinasyon Komitesi Üyesi Hudayr Babaz da söz konusu çatışmalarda İbadilerin zararının en az 25 milyon dolar olduğunu ifade etti. Gardaya'da adını vermek istemeyen resmi bir yetkili ise söz konusu şiddet olaylarında onlarca evin tahrip edildiğini, sadece konutlara verilen zararın en az 5 milyon doları bulduğunu belirtti.

Gardaya kentinde bir süredir Berberiler ile Araplar arasında "mezhep temelli" olduğu ifade edilen çatışmalar yaşanıyordu.Önceki gün ve dün ise bu çatışmalarda, beş kişi hayatını kaybetti. Kentte alınan güvenlik önlemlerin ardından dün geceden bu yana sakinliğin hakim olduğu görülüyor.

Hariciyye mezhebinin son temsilcileri olarak bilinen İbadiler, daha çok Umman Sultanlığı ve Kuzey Afrika'da varlıklarını sürdürüyor. Cezayir'de son yıllarda Sünni Araplarla İbadi Berberiler arasında "mezhebe dayalı" şiddet olayları yaşanmaya başlamıştı.

Sünni Araplar ile İbadi Berberiler arasında Aralık ayında başlayan çatışmalardan bu yana ölenlerin sayısının ise 20'ye yaklaştığı belirtiliyor. Çatışmaların nedeni olarak mezhepsel ayrılıklar gösteriliyor. Haricilerin son uzantıları olan İbadiler yarı göçebe bir hayat sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39