Cezayir’de muhafazakarlar kaos istemiyor

Son aylarda protestolarla çalkalanan Cezayir’de muhafazakarlar, Batı tipi demokrasi talep eden kesimle karşı karşıya. 

Afrika 17.06.2019, 09:49 17.06.2019, 10:09
Cezayir’de muhafazakarlar kaos istemiyor

Dört aydır protestoların eksik olmadığı Cezayir’de muhafazakar kesim, ülkede iç karışışıklık çıkmaması için askeri yönetimle daha uzlaşıcı bir tavır benimseyerek, Batı tipi demokrasi talep eden kitlenin tutum ve davranışlarını benimsemediklerini belirtti.

MUHAFAZAKARLARIN İÇ SAVAŞ ENDİŞESİ 

Cezayir’de 1990’lardan 2000’lerin başına kadar süren iç savaşın yıkıcı etkilerini bir daha yaşamak istemeyen muhafazakar kesimin daha uzlaşmacı bir rol üstlendiği ifade ediliyor. 

11 Ocak 1992 tarihinde Cezayir ordusu, ülkenin bağımsızlığının ardından yapılan ilk çok partili seçimde İslami Selamet Cephesi'nin kazanmasını önlemek için bir darbe gerçekleştirmişti.
Darbenin ardından ayaklanan muhafazakar kesimle ordu güçleri arasında uzun ve yıkıcı bir savaş başlamıştı.

ORDU GEÇİŞİN YUMUŞAK OLMASINI İSTİYOR

Cezayir rejiminin en büyük paydası Cezayir ordusu, onun başındaki isim Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, devletin zirvesindeki isimlere sokağın tepkisine rağmen anayasal geçiş sürecinin işlemesi gerektiği vurgusunu sık sık tekrar etti. Genelkurmay Başkanı, bu uyarılarını zaman zaman yumuşak zaman zaman da ülkenin güvenlik durumunun tehlikeye girebileceği tehdidiyle sert bir biçimde yaptı.

Ancak, anayasal geçiş sürecinin son ayağı cumhurbaşkanlığı seçimleri ordunun uyarılarına rağmen iptal edildi. Salih bu sefer de yeni seçimin bir an önce yapılması yönündeki açıklamalarını yineledi. Ancak, Salih bu defa muhalefet ve sivil toplumdan da gelen seçimlerin "bağımsız, adil ve şeffaf biçimde" yönetilmesi için bir yapı kurulması konusundaki talebi de dile getirdi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?