banner39

Cezayir'de 'Önder Sav' vakası

Cezayir Kültür Bakanı Halide Tumi, namazın aşağıladı ve hac için harcanan paralarla sinema salonları yapılması gerektiğini söyledi. Bu hakaret eski CHP vekili Önder Sav'ı hatırlattı

Afrika 17.04.2013, 14:52 17.04.2013, 15:35
Cezayir'de 'Önder Sav' vakası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir'in deist Kültür Bakanı Halide Tumi, Müslümanlara ağır hakaretlerde bulunarak Namaz ve Hac konularında aşağılayıcı ifadeler kullandı. Tumi'nin ifadeleri Önder Sav'ın gaflarını hatırlattı. 

Morocco News Tribune'de yer alan habere göre, Halide Tumi yeni yayınladığı kitabında, namazın Bedevi Arapların bir icadı olduğunu söyleyerek, Müslümanların hac için harcadıkları parayla sinema salonları inşa etmeleri gerektiğini yahut sanatı teşvik etmesi gerektiğini söyledi. 

"Sinema salonları yapılacak paranın hac için harcanmasından üzüntü duyuyorum" diyen Tumi, "Cezayir'de evli olmayan erkek ve kadınların niçin bir otelde birlikte kalamadıklarına da hayret ediyorum" diye yazdı. 

Tumi'nin bu yazdıklarının Cezayir'de büyük tepki çekmesi bekleniyor. 

ÖNDER SAV DA 'HACCA GİTME' DEMİŞTİ

Önder Sav, CHP Ankara Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri olduğu dönemde CHP'li Elmadağ Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etmişti.

Dönemin CHP'li Elmadağ Belediye Başkanı Ömer Ağa Kurt'un makamında halka ve basına açık gerçekleşen ziyarette Önder Sav'ın yanına gelen ve CHP'yi desteklediğini söyleyen Mustafa Ünal (72), hacca gitmek düşüncesinde olduğunu belirtmişti. Sav da orada bulunan vatandaşların ve basının duyabileceği şekilde "Boş ver Araplara para kaptırma." şeklinde cevap vermişti. Diyalogun devamında Mustafa Ünal'ın "Bir ayağım çukurda.'' demesi üzerine Sav, üslubunu devam ettirerek, "Bakarsın Muhammed seni bırakmaz, sen yine şey yapma elinden tutar seni geri göndermez.'' ifadelerini kullanmıştı.

Halka açık bir toplantıda Hz. Peygamber (sav) ve hac konusunda sözler sarf eden Sav'ın bu sözleri medyada geniş yer bulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?