banner27

Cezayir'de siyasi geçiş açmazı: Üç kuşak iki senaryo /Abdurrahman Cabi

Biz, eğitimin yaygınlaşması, kadının iş hayatına katılması, aile planlaması, büyük kentlere göç, geleneksel toplumsal değerlerin dağılması, çekirdek ailenin giderek yaygınlaşmasının sonucu olarak Arap toplumlarının son yıllarda yaşadığı demografik dönüşümlerle karşı karşıyayız

Cezayir'de siyasi geçiş açmazı: Üç kuşak iki senaryo /Abdurrahman Cabi

Dr. Abdünnasır Cabi

2011 yılının başından itibaren Arap toplumlarının yaşamakta olduğu, Tunus’ta başlayan, Mısır ve Yemen’le devam eden Libya ve Suriye hattını geçip Mağrip ülkelerine ulaşan üst düzey siyasi hareketlilik, demografik boyutları olan siyasi bir dönüşüm meydana getirmiştir. Gerek içten içe çürümekte olan siyasi rejimleri devirmekle gerekse bu rejim sahiplerinin tevarüs yoluyla halef tayin etme yönündeki projelerini tehdit etmeye başlayan genç kuşak ve bu kuşağın üstlendiği siyasi rol gündeme oturmuştur. Tehdit altındaki bu rejimler, genellikle bir “aile”nin resmi siyasi faaliyete açıkça egemen olduğu siyasi rejimlerdir. Mısır, Yemen ve Libya’da olduğu gibi paraya ve silaha el koymuşlardır. Diğer bir uygun örnek, bölgede siyasi veraset sistemini başlatarak ikinci nesil yöneticilerin iş başına gelmesinin önünü açan Suriye rejimidir.
Gençler, bu siyasi hareketliliği sağlayan toplumsal kesimler olarak ortaya çıkmış, daha geniş ve daha renkli toplumsal gruplardan güçlü bir halk desteği sağlamayı başarmışlardır. Bu genç gruplar, -Mısır örneğinde açık bir şekilde görüldüğü gibi- kentli orta tabakaya ait oluşları türünden kültürel ve sosyolojik özellikleriyle diğerlerinden ayrışmaktadırlar. Bu gruplar, yüksek öğrenimlerini, yabancı dile olan hakimiyetlerini kullandıklarından bu durum, onların yeni medya teknolojisinden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamıştır. Arap gençleri, söz konusu üstünlüklerini protesto hareketlerini başarıya götüren yolda güçlü bir şekilde kullanmış, değişim ve reformdan uzun uzadıya bahseden ancak uygulamada en ufak bir başarı dahi gösteremeyen devletin baskı aygıtlarının ve resmi muhalefetinin kış uykusuna yattığı bir dönemde bu araçları üstünlüklerinin bir aracı yapmayı başarmışlardır.

Eğitimin yaygınlaşması, Arap devrimlerinde ve hatta eğitim yaygınlığının diğer Arap ülkeleriyle karşılaştırıldığında sınırlı olduğu söylenen Yemen’de bile, başka bir demografik ve siyasi unsur olarak devreye girmiştir.

Özetle biz, eğitimin yaygınlaşması, kadının iş hayatına katılması, aile planlaması, büyük kentlere göç, geleneksel toplumsal değerlerin dağılması, çekirdek ailenin giderek yaygınlaşmasının sonucu olarak Arap toplumlarının son yıllarda yaşadığı demografik dönüşümlerle karşı karşıyayız. Bahsettiğimiz etkilerin tamamı, bir çok Arap ülkesindeki siyasi hareketliliği başlatan yeni genç kuşakta “Ben” kavramının ortaya çıkışına imkan verdi. Bu siyasi hareketlilik resmi siyasi düzenin, iktidarın siyasi partisinin paternalist değerleriyle en iyi şekilde temsil ettiği “Pederşahi” kurumun ve onun otoriter uygulamalarının dışında gerçekleştiği gibi, aynı koşullar, değişimi isteyen muhalefet partilerinde de ortaya çıktı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25