Cezayir'den Yemen eski Cumhurbaşkanı Salih'in öldürülmesine tepki

Cezayir, eski Yemen Cumhurbaşkanı Salih'in öldürülmesine ilişkin "barbarca bir eylem" nitelemesinde bulundu.

Cezayir'den Yemen eski Cumhurbaşkanı Salih'in öldürülmesine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in öldürülmesini "insan onurunu çiğneyen barbarca bir eylem" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, "çirkin bir suikast" sonucu öldürülen eski Cumhurbaşkanı Salih'e yönelik saldırının kınandığı kaydedildi.

Açıklamada, "Bu suçu işleyen kim olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun insan onurunu çiğneyen barbarca bir eylemdir." ifadesine yer verildi.

KOALİSYON GÜÇLERİNİN HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİĞİ İDDİASI

Öte yandan, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Yemen'in başkenti Sana'da öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in oğlu Ahmed, yeğeni Tarık ve liderliğini yaptığı Genel Halk Kongresinin (GHK) Genel Sekreter Yardımcısı Yasir el-Avvadi'nin evlerine de hava saldırısı düzenlediği iddia edildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerine bağlı uçaklar Husilerin pazartesiden bu yana kontrolü sağladığı, Salih'in başkentin güneyinde yer alan El-Kemim Mahallesi'ndeki evine üç hava saldırısı düzenledi.

Tanıklar, koalisyon güçlerinin, Salih'in yeğeni Tarık'ın El-Hayyu es-Siyasi'deki evine de saldırdığını kaydetti. 

Saldırı neticesinde büyük bir patlamanın olduğunu anlatan tanıklar, bunun evde bulunması muhtemel silahların infilak etmesinden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Salih'in oğlu Ahmed'in, Sana'nın güneyinde El-Misbahi Kavşağı'nda yer alan evine ve henüz kendisinden haber alınamayan GHK Genel Sekreter Yardımcısı Avvadi'nin evine de koalisyon güçleri tarafından hava saldırıları gerçekleştirildiği belirtildi.

Koalisyon güçlerinden söz konusu saldırı iddialarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

SİLAHLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Sana'da kaldığı söylenen evinin Husilerce bombalanmasının ardından Senhan aşiretine sığınmak üzere yola çıkan Salih, yolda pusuya düşürülerek Husilerin silahlı saldırısında öldürülmüştü.

Yemen'de 2014'ten bu yana meşru yönetim güçlerine karşı ortak silahlı eylemler düzenleyen Husiler ile Salih yanlıları arasında bir süredir anlaşmazlık yaşanıyordu. Taraflar arasındaki çatışmalar geçen cumartesi sabahı Sana'da yeniden alevlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2017, 00:33
banner53
YORUM EKLE

banner39