banner39

Cezayirli İslamcılar ortak aday arayışında

Cezayir İslami harketleri, Nisan 2014’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak bir aday çıkarmak için görüşmelere başladı

Afrika 22.10.2013, 17:22 22.10.2013, 17:22
Cezayirli İslamcılar ortak aday arayışında

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Cezayir İslami harketleri Nisan 2014’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak bir aday çıkarmak için harekete geçti.

Cezayir İslami Partisi, Toplumsal Barış Hareketi başkanı Abdurrezzak Makri, bu konuda partisine yakın hareketlerle iki aydan beri görüşüyor. Makri’nin Nahda Hareketi başkanı Fatih Rabi, Adalet ve Kalkınma Cephesi başkanı Abdullah Caballah ve Milli Islah Hareketi başkanı Cehid Yunusi ile ortak aday konusunu görüştüğü belirtildi.

Şark el Avsat Gazetesi’ne konuşan Nahda Hareketi lideri Fatih Rabi, ortak aday bulma konusundaki istişarelerin devam ettiğini, İslami hareketlerin ortak bir isim konusunda uzlaşamadığı şeklindeki söylentilerin yanlış olduğunu ifade etti. Adayın mutlaka İslami hareketlerden birine mensup olmasının gerekmediğine işaret eden Rabi, Buteflika ekibi dışından ve yolsuzluğa bulaşmamış bir adayın da pekala desteklenebileceğini dile getirdi. Rabi, adayın İslam ve Arapça gibi Cezayir halkının değerlerine saygılı birisi olmasının gereğinin de altını çizdi.

Adalet ve Kalkınma Cephesi’nin, seçimlere hile karıştırılması ihtimalinden dolayı boykot etme niyetinde olduğu konuşuluyor. Bu konuda bir açıklama yapan parti lideri Caballah da, “Muhalefet bir dekor olarak seçimlerde kullanılmakta ve her halükarda rejimin adayı kazanmaktadır. Ülkenin bağımsızlığına kavuştuğu 1962 yılından beri ülkeyi askeri kökenli şahıslar yönetiyor” dedi.  

Cezayir eski başbakanı Ahmed bin Bitur Cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı. Bitur, bazı Arap ülkelerinde yaşananların ülkesinde yaşanmasını engellemek için, “Cezayir’de Arap Baharı’na karşı barışçıl değişim” sloganını kullanıyor. Eski başbakanlardan Ali bin Felis’in de aday olabileceği belirtiliyor. Felis, 2004 seçimlerinde Buteflika’ya karşı adaylığını koymuştu.

Bu seçimlerde de Buteflika’nın dördüncü kez tekrar aday olması ihtimali üzerinde de duruluyor. Cezayir anayasasını değişitirerek üçüncü kez aday olan Buteflika seçimleri kazanmıştı. Sağlık sorunları olan Buteflika uzun süre Fransa’da tedavi görmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?