banner39

Chavez'e Libya'dan teşekkür, ABD'den rica

Venezüela lideri Chavez'e Kaddafi verdiği destek için bir teşekkür mektubu gönderirken, ABD makamları ondan Kaddafi'yi iktidarı bırakmaya ikna etmesini istiyor.

Afrika 02.08.2011, 09:14 02.08.2011, 09:54
Chavez'e Libya'dan teşekkür, ABD'den rica

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkesinin verdiği destekten ötürü kendisine teşekkür mektubu gönderdiği söyledi.

Mektubun bir bölümünü ulusal televizyonkanalında okuyan Chavez, Venezuela'nın Libyalı muhalifleri tanımayacağını belirterek, Kaddafi'ye mücadelesinde sıkı durması çağrısında bulundu. Chavez, Kaddafi'ye çok saygı duyduğunu ifade ederek, "Orada direniyor. Çok yaşa Libya" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı, Kaddafi'nin mektubunda, "Libya halkına destekte soylu tutumunuza, aynı zamanda Latin Amerika ile Karayipler'in devrimcilerine ve liderlerine çok değer veriyorum. Bu desteğin süreceğine inanmayı ümit ediyoruz" ifadelerinikullandığını kaydetti.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı da Kaddafi'nin mektubunun, ülkeye Libyalı özel görevli Abdülhafid El Zleytni tarafından getirildiğini, El Zleytni'ye bir diğer Libyalı yetkili Muhammed Zidan'ın eşlik ettiğini açıkladı.

ABD CHAVEZ'DEN KADDAFİ'Yİ İKNA ETMESİNİ İSTİYOR

Öte yandan ABD, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Libya lideri Muammer Kaddafi'yi iktidardan ayrılması yönünde ikna etmesini istiyor. 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Mark Toner, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kaddafi'yi iktidarı bırakmaya ve demokratik bir geçişi sağlamaya teşvik etmesini dilerim" dedi. 

Bu arada, Chavez, bakanlarıyla yaptığı bir toplantıda, Libya'da muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyinin bazı ülkelerce tanınmasını eleştirdi ve Kaddafi'ye desteğini yineledi. 

Chavez, Ulusal Geçiş Konseyini sert bir dille eleştirerek, Avrupa ülkelerinin ve bazı diğer ülkelerin "bir grup teröristin meşruiyetini tanımasını" kınadı. 

Bu Konseyi Libya halkının temsilcisi olarak tanıyanların ve Albay Kaddafi'nin gitmesini isteyenlerin "uluslararası hukukun temellerini" yıktığını savunan Chavez, "Bu çok tehlikelidir, ileride başka devlet başkanlarına da bunu yaparlar, içimizden biri de olabilir" dedi.  

'ABD, İKİYÜZLÜ BİR İMPARATORLUK'

ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin, böyle bir grubu nasıl tanıyabildiklerini sorgulayan Chavez, benzer bir isyanın İspanya'da veya ABD'de patlak vermesi durumunda dünya güçlerinin ne yapacaklarını sordu ve ABD hükümetine atfen "Ne kadar da ikiyüzlü bir imparatorluk" dedi.

Chavez konuşmasında, ABD'nin bütçe sorunlarına da değinerek, ABD Başkanı Barack Obama'nın borca ihtiyacı olabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?