banner15

Cibril: Libya için yeni bir çağın eşiğindeyiz

Kaddafi döneminin sona erdiğin, belirten Libyalı muhaliflerin lideri Cibril; Libya için 'yeni bir çağın eşiğindeyiz' açıklamasını yaptı

Cibril: Libya için yeni bir çağın eşiğindeyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bingazi merkezli muhaliflerin lideri Mustafa Abdulcelil, ülkede yaşanan son gelişmeler ile ilgili açıklama yaptı.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mahmoud El Cibril, "Bütün şeffaflığımla söylüyorum, Kaddafi dönemi sona ermiştir" dedi. "Yeni bir çağın eşiğinde" olduklarını söyleyen Cibril, açıklamasında sık sık "ılımlı İslam" vurgusu yaptı.

Mahmoud Cibril, Bingazi'de bir basın toplantısı düzenledi. Cibril, Trablus'u ele geçiren isyancıları kutlarken Libya lideri Muammer Kaddafi'nin "İslami radikallerin" isyancıların bir parçası olduğunu iddia ederek uluslar arası kamuoyunu korkutmaya çalıştığını söyledi.

Çatışma biter bitmez isyancıların silahlarını bırakacaklarını ve üretici sivil yaşamlarına geri döneceklerini söyleyen Cibril, bu dönemde bazı ihlaller yaşanabileceğini ancak bunlara fazla izin vermeyeceklerini belirtti.

Mahmoud Cibril, sivillerin haklarının ve güvenliklerinin korunması çağrısı yaparken, bütün kurbanlar için mahkemeler kurulmasını sağlayacak bir hukuk inşa edilmesi çağrısında da bulundu. Cibril, isyancılara da Libya'nın "ılımlı dindar" insanların ülkesi olduğunu göstermeye çağırırken, halka da hem şahsi hem de kamu mallarını koruma çağrısında bulundu.

Kendilerine destek veren uluslararası kamuoyuna da teşekkür eden Cibril, BM'nin aldığı 1970 ve 1973 nolu kararların Libya halkına yönelik insani felaket ve kıyımları önlediğini kaydetti. Cibril, "Özellikle bu devrimin doğuşundan zafere kadar bize her türlü destek veren ülkelere teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaddafi'nin birleşik Libya'nın oğulları arasında bir iç savaş ve ayrılık çıkarmaya çalıştığını söyleyen Cibril, "Ancak Libya'nın evlatları dünyaya kimin milliyetçi olduğunu gösterdi ve ne kadar sorumlu olduklarını gösterdi." diye konuştu.

Son günlerde Trablus'taki devrimcilerin gerçekten başkenti devrimcileri olduklarını kanıtladıklarını söyleyen Cibril, "Ayrıca Trablus'un bizim başkentimiz olmasına yönelik çağrıların doğru olduğunu kanıtladılar" dedi.

Muammer Kaddafi'nin ve onun döneminin isyancılara ve dünyaya karşı eylemleriyle hatırlanacağını belirten Cibril, "Siyasi cinayetlerden tutuklamalara ve akıl oyunlarına..." diye devam etti.

Kaddafi'nin en başından beri kendisinin gitmesini isteyenleri bastırdığını belirten Cibril, "Kaddafi'yi yıkmak için birçok girişim oldu. Libya halkı, devrimin ya da darbenin ilk yıllarından itibaren Kaddafi'ye asla boyun eğmedi." şeklinde konuştu.

Cibril, şöyle devam etti: "Ancak Allah, Kaddafi'nin sonunun bu gençlerin elinden olmasını istedi ki böylece Arap ülkelerinde devam eden Arap Baharı'na katılsınlar. Şimdi bütün şeffaflığımla söylüyorum Kaddafi dönemi sona ermiştir. Libyalılar, gelecek dönemin bir gül bahçesi olmadığını anlamalılar. Birçok zorlukla karşılaşacağız ve birçok sorumluluğumuz var. Yaraları iyileştirmekten başlayarak ellerimizi bu devrimin oluşum sebebi güvenlik, barış ve refah prensipleri için birleştirmeliyiz. Bu prensipler ancak uzlaşma, hoşgörü ve sabır ile elde edilebilir"

"Yeni bir çağın eşiğindeyiz" diyen Cibril, bu yeni dönemde devrimin dayalı olduğu prensipleri inşa etmeye çalışacaklarını belirtti. Cibril bunları da ılımlı bir İslam çerçevesi içerisinde özgürlük, demokrasi, adalet, eşitlik ve şeffaflık olarak açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35