banner15

Cibril: Meşruiyetimiz maddi yardıma bağlı

Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mahmud Cibril, konseyin meşruiyetini korumasının, dondurulan varlıkların serbest bırakılması ve yapılacak maddi yardımlara bağlı olduğunu söyledi

Cibril: Meşruiyetimiz maddi yardıma bağlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da isyancıların kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mahmud Cibril, ülkedeki rejim değişikliği sonrasında konseyin meşruiyetini korumasının, dondurulan varlıkların serbest bırakılması ve yapılacak maddi yardımlara bağlı olduğunu söyledi.

Libya'nın dondurulmuş varlıklarının serbest bırakılmamasının ülkede bir meşruiyet krizine neden olabileceğini belirten Cibril, "UGK'nın meşruiyetini daha önceki dönemde özellikle Kaddafi'ye karşı giriştiği mücadeleden elde ediyordu. Kaddafi'nin rejimi son anlarını yaşamaktadır yeni meşruiyet için bu konseyin gücünün ispat etmesi gerekiyor. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. O zaman meşruiyet söz konusu olabilir." dedi. Cibril ayrıca bazı Avrupa ülkelerine de uyarıda bulunarak, "Avrupa'da bazı ülkelerin geçiş konseyine bir kriz yaşatmamaları gerekiyor. Aksi takdirde bu bir siyasi boşluğa sebep olabilir." diye konuştu.

İstanbul Conrad Otel'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir basın toplantısı düzenleyen Cibril, konuşmasının başında "Türkiye'de bulunmak bizim için onurdur, burada teşekkürlerimiz sunmak istiyoruz. Yaşadığımız yaklaşık 6 aylık zor dönemlerde bize büyük destek verdiler." dedi.

MALLARIN KADDAFİ KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERE DE ULAŞTIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye'yi ziyaretlerinde gerçek amaçlarının özellikle de rejimin yıkılmasından sonraki dönem için gerekli olan malların temin edilmesi olduğunu belirten Cibril, şöyle devam etti: "Diğer amaç ise daha önemlidir. Malların hızlı bir şekilde malların temin edilmesi özellikle Trablus bölgesi için önemlidir. Hali hazırda Kaddafi'nin kontrolünde olan bölgelere bile malların ulaştırılmasını istiyoruz; ta ki bu bölgeler de bundan yararlanabilsinler ve ihtiyaçlarını karşılayabilsinler ve şunu hissetsinler ki onlar da Libya'nın bir parçasıdırlar. Diğer özgürleştirilmiş bölgelerden kendilerini ayrı hissetmesinler."

HALKIN BEKLENTİSİ VE İHTİYAÇLARI ÇOK YÜKSEK DÜZEYDE OLACAK

Diğer bir hususun ise rejim yıkıldıktan sonra halkın beklentilerinin çok yüksek düzeyde olacak olması olduğunu belirten Cibril, "Bundan dolayı önümüzdeki dönemde geçiş hükümetini oluşturacağız. Bu hükümetin başarılı olabilmesi için, hizmetlerin sunulabilmesi için bu malların elimizde olması gerekiyor. Böylece halkın ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Özellikle de son 6 ay halk büyük acılar çekti. Cephelerden devrimciler geri dönecekler. Onların da hakları var. Şehitlerin aileleri var, yaralılar var. Engelliler, elini kolunu kaybedenler var. Aynı zamanda devlet dairelerindeki memurlar da kesin bir şekilde aylıklarını almaları gerekiyor ve yaşamın devam emesi gerekiyor." şeklinde ekledi.

Bunların sağlanabilmesi için malların salıverilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Cibril, "Bu malların temin edilmemesi Ulusal Geçiş Konseyi'nde meşruiyet krizine sebep olabilir. UGK'nın meşruiyetini daha önceki dönemde özellikle Kaddafi'ye karşı giriştiği mücadeleden elde ediyordu. Kaddafi'nin rejimi son anlarını yaşamaktadır. Yeni meşruiyet için bu konseyin gücünün ispat edilmesi gerekiyor. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. O zaman meşruiyet söz konusu olabilir" dedi.

AVRUPA'YA UYARI: BİR KRİZ SİYASİ BOŞLUĞA SEBEP OLUR

Avrupa'daki bazı ülkelere de uyarıda bulunan Cibril, "Avrupa'da bazı ülkelerin geçiş konseyine bir kriz yaşatmamaları gerekiyor. Aksi takdirde bu bir siyasi boşluğa sebep olabilir bu kriz meydana gelebilirse. Aynı zamanda zorunlu bazı durumlar var. İstikrarın tekrar iade edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda silahların hızlı bir şekilde toplanması gerekiyor. Ordumuzu ve polis teşkilatımızı oluşturalım. Bu işlerin olabilmesi için her şeyden önce sermaye ve mala ihtiyacımız vardır. Neticede dünyadaki bütün dostlarımız istikrardan bahsetmektedirler, güvenlikten bahsetmektedirler. Bu da tabi önceliklidir fakat biz bunu ancak bize olanak sağlanırsa gerçekleştirebiliriz. Maddi ve teknik olarak destek verilmesi ve değişik yardımlar almamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yarın Arap Birliği'nin Kahire'de bir toplantı düzenleneceğini ve birliğin UGK'yi tanımış olmasından mutlu olduğunu belirten Cibril, "Libya'ya olan sandalyeyi UGK elde etti. Mutluyum, Arap Birliği bu cesur adımı attı, kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 12:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35