banner39

'Cibuti'de gözaltına alınan Somali'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı ülkesine döndü'

Siyasi krize yol açtığı aktarılan Somali Ulusal Güvenlik Danışmanı Yasin'in özel uçakla Mogadişu'ya döndüğü ileri sürüldü.

Afrika 21.09.2021, 11:33
'Cibuti'de gözaltına alınan Somali'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı ülkesine döndü'

Doğu Afrika ülkesi Somali'de siyasi krize neden olan ve Cibuti'de gözaltına alındığı öne sürülen Ulusal Güvenlik Danışmanı Fahad Yasin'in ülkesine döndüğü iddia edildi.

Yerel basındaki habere göre, Yasin, özel uçakla Somali'nin başkenti Mogadişu'ya indi.

Somali'ye döndüğü öne sürülen Yasin'in uçağı ve uçuş güzergahı ile ilgili açıklama yapılmadı.

Eski İstihbarat Başkanı Yasin, kadın istihbaratçı İkran Tahlil'in ölümü sonrası Başbakan Muhammed Hüseyin Roble tarafından 6 Eylül'de görevden alınmıştı.

Yasin'in görevden alınmasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, yeni istihbarat başkanı atayarak, Yasin'i de Ulusal Güvenlik Danışmanı yapmıştı.

Ülkede sene başında yapılması planlanan seçimlerin defalarca ertelenmesi sonrası muhalifler Fermacu'yu Cumhurbaşkanı olarak tanımadıklarını duyurmuş, Fermacu, tansiyonu düşürmek için seçim sürecini yönetme yetkisini Başbakan'a vermişti.

Fermacu ve Roble arasında haftalardır devam eden yetki tartışması ülkede tansiyonu yeniden yükseltirken, iki yönetici de birbirini anayasaya aykırı davranmakla suçluyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?