Cibuti ile Suudi Arabistan güvenlik anlaşması imzalayacak

Cibuti'nin Riyad Büyükelçisi Diyaeddin Sait Bamakhrama, İki ülke arasında güvenlik işbirliği ve koordinasyonu anlaşması imzalanacağını açıkladı

Cibuti ile Suudi Arabistan güvenlik anlaşması imzalayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cibuti ile Suudi Arabistan arasında güvenlik işbirliği ve koordinasyonu anlaşmasının yakın bir süre içerisinde imzalanacağı bildirildi.

Cibuti'nin Riyad Büyükelçisi Diyaeddin Sait Bamakhrama, düzenlediği basın toplantısında, "İki ülke arasında güvenlik işbirliği ve koordinasyonu anlaşması imzalanacak. Anlaşma ekonomik ve stratejik işbirliği konularını da kapsayacak" dedi.

Kral Selman liderliğindeki Suudi Arabistan ile Cibuti arasındaki ilişkilerin çok ileri bir noktaya geldiğini vurgulayan Bamakhrama, Cibuti'nin, Suudi Arabistan ile ilişkilerini daha da ilerletmek niyetinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Cibuti, Arap Birliği'ne üye olan Arap kökenli olmayan 3 devletten birisi. Cibuti Hükümeti, Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan gerginliğin ardından İran ile ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Doğu Afrika'nın stratejik ülkesi Cibuti, aynı zamanda Suudi Arabistan'ın Yemen Operasyonu'ndan kaçan mültecilerin ilk durağı olan ülkelerden birisi.

Ülkede ABD ve Fransa'ya ait askeri üsler bulunuyor ve Çin Halk Cumhuriyeti de ülkede 10 bin askerin konuşlandırılacağı bir üs kuruyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39