Cibutili gençler Burkina Faso'dan ilham alıyor

Burkina Faso'da sokak eylemlerinin ardından Devlet Başkanı'nın istifa etmesiyle birlikte Cibuti'deki yönetim karşıtı gençler eylemler yapmaya başladı

Cibutili gençler Burkina Faso'dan ilham alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Burkina Faso'da başlayan sokak eylemleri dalgasının Afrika kıtasının diğer bölgelerine yayılmaya başladığı belirtiliyor. Cibuti'deki gençler Burkina Faso'da olanların ardından yönetim aleyhine sokak eylemleri yapmaya başladılar.

Burkina Faso'da sokak eylemlerinin başlamasından üç gün sonra ülkeyi 27 yıldan bu yana yöneten Blaise Compoare Devlet Başkanlığı'ndan istifa edip yurtdışına çıkmıştı. Bunun üzerine, Afrika ülkelerinden Cibuti'deki yönetim karşıtı gençler benzer şekilde ülkeyi 15 yıldan bu yana yöneten Ömer İsmail Gulle aleyhine gösteriler yapmaya başladılar. Burkina Faso'da başlayan eylemler Afrika Baharı/Kara Bahar gibi isimlerle tanımlanmaya başlamıştı. Bunun başka Afrika ülkelerine de yayılmasıyla birlikte, Afrika Baharı tamlamasının daha sık duyulabileceği kaydediliyor.

Cibuti'yi yöneten Ömer İsmail Gulle'nin güçlü bir lider olduğu belirtiliyor. Ülkeyi yönetmeye başladığı 1999 yılından bu yana kendi aleyhine bazı protestolar yapıldı. Bu protestolar ülkede alternatif bir yönetim talebiyle gerçekleştirilmişti. Ancak şimdiye kadar bir sonuç alınamamıştı. 

Cibuti Cumhuriyeti, eski bir Fransız sömürgesiydi. Etiyopya, Eritre ve Somali'nin ortasında bulunan bu küçük Afrika ülkesinin 850 bin vatandaşı bulunuyor. Nüfusunun yüzde 95'i Müslüman olan ülkede Fransızca ve Arapça olmak üzere iki resmi dil kullanılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 09:38
banner53
YORUM EKLE

banner39