Çin, Libya'ya fırkateyn gönderdi

Libya'daki 30 bin Çin vatandaşından 12 bini tahliye edildi, tahliye edilenleri korumak için Libya açıklarına fırkateyn gönderildi

Afrika 25.02.2011, 11:28 25.02.2011, 11:28
Çin, Libya'ya fırkateyn gönderdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Song Tao, hükümet tarafından gönderilen ilk charter uçağının 224 yolcuyla Pekin'e varmasından sonra yaptığı açıklamada tahliyelerle ilgili son bilgileri verdi. Söz konusu uçakta Libya'da çalışan mühendis ve teknisyenler ile aileleri bulunuyordu.

Libya'dan ayrılan Çin vatandaşlarını taşıyan ikinci charter uçağı da Kahire'den Pekin'e vardı. Uçaktaki 218 yolcu arasında inşaat, mühendislik ve yatırım konularında faaliyet gösteren devlete ait Sinohydro şirketinin çalışanları vardı.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Aden Körfezi'nde gemilere koruma görevi yapan 'Şicou' fırkateyninin, Çinlileri tahliye eden gemilere destek ve koruma sağlamak amacıyla Libya açıklarına gittiği belirtildi.

Son tahliyelerden sonra Çin'in Libya'dan tahliye ettiği vatandaşlarının toplamı 12 bini buldu.

Libya'daki 30 binden fazla Çin vatandaşından tahliye edilenlerin çoğunluğu, hava, kara ve deniz yoluyla Mısır, Tunus ve Yunanistan'a geçti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?