Çin Namibya'da üs kuruyor iddiası

Namibya basını Çin'in ülkede bir deniz üssü açacağını iddia etti ancak Çin yönetimi iddiaları yalanladı

Çin Namibya'da üs kuruyor iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika'nın Güneybatısında bulunan Namibya'nın Çin ile bir deniz üssü konusunda görüştüğü iddia edildi ancak Çin yönetimi iddiaları reddetti.

Namibya basını, ülkenin Pekin Büyükelçisi'nden geldiğini iddia ettiği bir mektuba dayanarak verdiği haberlerde Çin'in ülkede bir deniz üssü yapacağını, bu konuda iki ülke arasında görüşmeler yapıldığını öne sürdü.

Ülkenin Pekin Büyükelçisi Ringo Abid'in Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Selma Aşipala Musavi'ye 22 Aralık 2014'te gönderildiği öne sürülen mektupta Çin Savunma Bakanlığı yetkilisi Geng Yansheng ile bir toplantı yapıldığı ve bu toplantıda karar alındığı ifade ediliyor. Mektupta Çin'den mimar ve uzmanlardan oluşan bir heyetin Namibya'yı ziyaret edip alt yapı çalışmalarına başlayacağı öne sürülüyor.

Çin Savunma Bakanlığı ise AFP'de yer alan açıklamasında görüşmeyi yalanladı ve üs kurma gibi bir planları olmadığını belirtti.

Geng Yansheng ise mektupta Namibya kara sularında yabancıların kaçak avlanmasının önüne geçmek için Çin'den bir deniz gücü gönderileceğinin yer aldığını söyledi.

Çin, daha önce de üs iddialarını yalanlamıştı. Pekin yönetimi, Afrika'da son yılalrda yatırımlarını arttırıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 12:23
YORUM EKLE

banner39