banner39

Corona virüsü Cezayir'de

Cezayir'de umreden dönen bir kişi corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti

Afrika 10.06.2014, 14:41 10.06.2014, 14:41
Corona virüsü Cezayir'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir'de ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) farklı türü olan corona virüsü MERS-CoV hastalığı bir kişinin öldüğü bildirildi.

Başkent Cezayir'in batısındaki Tilimsan kentindeki aynı adı taşıyan hastanenin yetkilileri, Ömer bin Muhammed (69) adlı hastanın corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Bin Muhammed'in bir süre önce umre ziyareti için Suudi Arabistan'a gittiği ve dönüşünde "corona virüsü" tesbit edildiği kaydedildi.

Cezayir Sağlık Bakanlığı, daha önce yaptığı yazılı açıklamada, umre ziyareti için gittiği Suudi Arabistan'dan dönen 2 kişinin corona virüsü MERS-CoV hastalığına yakalandığı belirtilerek, bunun ülkedeki ilk "corona virüsü" vakası olduğunu kaydetmişti.

SARS'ın değişik türü olan corona virüsü, ilk olarak Eylül 2012’de tespit edildi. Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinde rastlanan corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı ifade ediliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?