banner39

Cuntanın referandumuna alternatif sandık kuruldu

Referandumun ilk gününde katılımın yüzde 50'nin altında olduğu gözlendi. Darbe karşıtları "boykot sandıklarının tercih edildiği sembolik referandum" düzenlerken, referandumun ne kadar 'özgür' olduğu da fotoğraflara yansıdı

Afrika 14.01.2014, 22:49 14.01.2014, 23:10
Cuntanın referandumuna alternatif sandık kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da bugün başlayan ve yarın sona ermesi beklenen anayasa referandumu için sandık başına gidenlerin sayısının yüzde 50'nin altında olduğu bildirildi.

Oylama işlemlerini takip eden sivil toplum kuruluşlarından Arap Evi İnsan Hakları'nın hazırladığı rapora göre, seçim merkezlerinde referandumun başladığı ilk saatler ile çalışanların işyerinden çıktığı öğleden sonra yoğunluk yaşandı.

Katılımın, El-Menufiyye ilinde yoğun, Kina ve Asyut illerinde orta, İskenderiye, Kahire, Eş-Şarkıyye ve Dekahliye'de düşük olduğu belirtilen raporda, ülke genelinde sandık başına gidenlerin sayısının yüzde 50'nin altında olduğu kaydedildi.

Mısır makamlarından referanduma katılım oranına ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Referandumda oy kullananları yönlendirenlerin fotoğraflarıysa sosyal medyanın gündemine oturdu.

Referanduma karşı referandum

Öte yandan darbe karşıtları, Buhayra ilinde referanduma tepki için düzenledikleri gösterinin ardından "Sembolik referandum" düzenleyerek, "Boykot sandığının" başına gitti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Sözcüsü Huş İsa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anayasa referandumuna tepki göstermek için sembolik bir referandum düzenlediklerini ve bu referandumda "Boykot" ve "Kabul etmiyorum" yazılı pusulaları oyladıklarını söyledi.

İlk günde oy verme işlemi sona erdi

Bu arada, Mısır’da 2 gün sürecek olan anayasa referandumunun ilk günkü oy verme işlemleri tamamlandı.

İşlemlerin sonlanmasının ardından seçim merkezleri güvenlik güçlerinin kontrolü altında kapatılırken, oy sayma işlemlerinin, ikinci günün ardından başlayacağı belirtildi.

Referandumun ikinci günü olan yarın, oy verme işlemlerinin sabah saatlerinde başlayıp akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.

Askeri darbeyle askıya alınan 2012 anayasası üzerinde, "Hazırlık Komisyonu" tarafından yapılan düzenlemelerin ardından 247 maddelik yeni anayasa taslağı, yoğun güvenlik önlemleri altında referanduma sunulmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?