banner15

Dadaab kampında hayat mücadelesi

Somali'den kaçıp Kenya'daki Dadaab Kampı'na yerleşen mülteciler hayat mücadelesi veriyor.

Dadaab kampında hayat mücadelesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerinde yaşanan kuraklığın ardından, dünyanın en büyük mülteci kampı olan Dadaab kampına sığınan Somalili mülteciler, çadırlarda hayat mücadelesi veriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki kampta, Etopya, Kenya, Uganda ve Kongolu mültecilerin yanı sıra, çok sayıda Somalili mülteci yaşıyor. Büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan kamptaki nüfusun 600 bine ulaştığı ve son 1 ayda da yaklaşık 100 bin artış gösterdiği tahmin ediliyor.

Somali'den her gün yeni mültecilerin geldiği kampta, susuzluk ve açlık baş gösteriyor. Çeşitli ülkelerden sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının yaptığı yardımlarla hayata tutunmaya çalışan mülteciler, ailece çadırlarda yaşıyor. Kampta yaklaşık 200 kişiye bir tuvalet düşüyor. Belirli saatlerde sağlanan suyu almak üzere toplanan mülteciler, uzun kuyruklar oluşturuyor. Bazı çocuklar, yerde akan suyu içiyor.

Kampta, zor şartlarda yaşam mücadelesi veren mültecilerden bazılarının, yaklaşık 25 yıldır burada yaşadığı bildirildi.

KAMPTA YAŞAMAK ÇOK ZOR

Kısa bir zaman önce kampa sığınan 30 yaşındaki Khadijo İbrahim, Somali'de yaşanan kuraklığın ve baskı rejiminin ardından Kenya'ya gelmek üzere yola çıktıklarını belirterek, ''5 çocuğumla birlikte yaklaşık 20 gün yürüdük. Aç ve susuz olarak uzun bir yolculuk yaptık. Daha sonra Dadaab kampına sığındık. Buradaki yaşam koşulları gerçekten çok zor'' diye konuştu.

Öte yandan, yaşanan kuraklık sadece insanları değil, bölgedeki canlıları da etkiliyor. Yollarda çok sayıda büyükbaş hayvan ölüsü bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 17:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35