banner39

Darbe sever Hafter içeriden çökmek üzere

Hafter ile kendisini destekleyen Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih arasında da ciddi gerginlik yaşandı. Salih'in mensubu olduğu kabile Hafter'in safından Serrac'ın safına geçti. Görünen o ki artık sadece Körfez’in bazı Emirlikleri Hafter’e olan askeri ve mali desteği muhafaza ediyor.

Afrika 01.05.2020, 12:04 01.05.2020, 13:35
Darbe sever Hafter içeriden çökmek üzere

Libya'da Türkiye'nin en başından beri desteklediği Fayez el-Serrac’ın başında olduğu ve BM’nin resmi olarak tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti ile darbeci general Halife Hafter arasında uzun zamandır devam eden çatışmalarda yeni gelişmeler yaşanıyor.

Batının desteğini alan Serrac'a karşı direnişe geçen Hafter bir taraftan 2011’de Kaddafi’nin kaderini yaşamaktan da korkuyor.

Habertürk yazarı Çetiner Çetin, 30 Nisan tarihli yazısında konu ile ilgili şunları yazdı:

Trablus’u almaya çalışırken geri adım atmak zorunda kalan Hafter Sirenayka’da bir darbe yaparak, Tobruk Parlamentosunu görevden almış ardından bir çok kabile kendisine desteğini çektiklerini açıklamıştı. Hafter ile Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih arasında da ciddi gerginlik yaşandığı iddia ediliyor. Görünen o ki artık sadece Körfez’in bazı Emirlikleri Hafter’e olan askeri ve mali desteği muhafaza ediyor. 

“Sirenayka’da onu destekleyen kabileler şimdi onu terk ediyor. Kabile liderleri, Trablus için verilen savaşlarda kabilelerin gençlerini boş yere öldürmekle onu suçluyorlar. Burada cenazesiz tek bir gün yok. Piyade birlikleri çok azaldı. Bingazi ve büyük merkezlerde olaylar çıkmasından korkuluyor. Koronavirüs nedeniyle hepimiz eve kapalıyız ama şimdi meydan çatışmaları korkusu da ekleniyor” şeklinde konuşuyor.

Kıyı şeridinde Tunus sınırına varıncaya kadar sahip olduğu mevzileri kaybeden Hafter’in birliklerinin etrafı şimdi, Sarrac’ı destekleyen milis güçlerinin karşı saldırısını başlattığı Terhune bölgesinde çevrilmiş durumda.

Libya’nın son 90 yıllık tarihinde yer edinmiş İtalyan Dışişleri Bakanı Farnesina da Sarrac’ın başında yer aldığı Trablus’un “meşru kurumlarına tam destek ve tanıma” açıklaması önemli.

Eylül ayından bu yana Sarrac’ın adamlarına askeri ve siyasi olarak yardım ederek Trablus ve Mısrata’nın savunulmasını garanti eden Türkiye ise büyük galip olarak görünüyor. Türkiye’nin Libya sürecine dahil olması ve Libya ile imzalanan anlaşmaların bölgesel denkleme katkısı kendini hissettiriyor.

banner53
Yorumlar (2)
Süleyman Şah 1 yıl önce
bu araplar haklıdan yana değil de güçlüden yana olurlar,osmanlılar güçten düşünce ingilizlerle anlaşmışlardı...araplara asla güvenilmez,bunlarda islam davası diye bi dava şu an görünmüyor...
bekir can köksal 1 yıl önce
tekrar seçim yapılmalı
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?