banner39

Darfur katliamlarının sorumlusu Hamideti'nin arkasında S.Arabistan mı var ?

Suudi Arabistan'ın Sudan Askeri Konseyi'nin Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan'ı, Darfur'daki soykırımdan sorumlu liderlerden birisi olduğunu bilmesine rağmen Amerika'nın izni ve uygun görmesi ile Sudan'da iktidara gelmesini desteklediği iddia edildi

Afrika 07.06.2019, 16:14 07.06.2019, 16:58
Darfur katliamlarının sorumlusu Hamideti'nin arkasında S.Arabistan mı var ?

Suudi Arabistan'ın Sudan Askeri Konseyi'nin Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagolo (Hamideti)'yi Darfur'daki soykırımdan sorumlu liderlerden birisi olduğunu bilmesine rağmen Amerika'nın izni ve uygun görmesi ile Sudan'da iktidara gelmesini desteklediği öne sürüldü

Daily Press'te David Lynch imzalı habere göre, Washington'da Sudanlı gözlemcilerin yaptığı bir toplantıda, Hartum'daki geçici askeri cuntanın Amerika, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin çıkarlarına uygun hareket etmesi gerektiğinin konuşulduğunu ileri sürdü.

Lynch, o toplantıda konuşulanların belirsiz ve odadaki birçok kişi için kafa karıştırıcı olduğunu söyledi. Mevcutların sessizliği, ABD menfaatlerinin üç ülkenin çıkarlarından farklı olduğuna inanıp inanmadıklarını sormasını istedi.  

Sudan ile ilgili kararların Suudi Arabistan ve BAE'deki ABD Başkanı Donald Trump'ın arkadaşları tarafından alındığını iddia etti.

Lynch, isminin verilmesini istemeyen bir Sudanlı bir eylemcinin “Bugün Hartum'da yıllardır Darfur'da yaptıklarını yapıyorlar” dediğini aktardı.

Lynch, Sudan'ın, ordunun şiddeti nedeniyle, şu anda devrimlerinden kırılan Arap ülkelerinin yolunda olduğunu ve Hartum katliamının geçtiğimiz Pazartesi günü, uluslararası toplumun vahşeti önleme konusundaki başarısızlığının son örneği olarak hatırlanacağını ekledi. 

Lynch, Hartum’da birkaç aydır yaşananlara Batı’nın sessizliğinin Sudan’daki durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Milislerin başı Hamideti'nin eğitim geçmişi ilkokul terk ve vicdansiz bir adam olarak tanınıyor. Darfur'daki olaylarin sorumlusu olarak tanınan Hamideti şimdi Sudan idaresini ele gecirmeye çalışıyor.

Sudan'da yönetim belirsizliği devam ederken Askeri Konsey Başkanı Abdülfettah Burhan Mısır, BAE ve Etiyopya’y Hamideti ise Suudi Arabistan’a gidip Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la görüşmüştü. 3 Haziran tarihinde yaşanan sivillere kanlı müdahale bu ziyaretlerin ardından yaşanmıştı. Muhalifler, Burhan ve Hamideti'nin Körfez’deki finansörleriden güvence aldıklarını öne sürüyor.

Foreign Policy'nin 14 Mayıs tarihli Jerome Tubiana imzalı haberinde, “Beşir’in ardından Batılı diplomatlar kimin dümende olduğu konusunda hata yapmadı. ABD, Britanya ve AB’nin elçileri General Burhan’ın değil genç yardımcısı Dagolo’nun elini sıktı.” denilmişti.

Kaynak: aljazeera, ajanslar, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
Abdullah b. Mehdi 4 yıl önce
Adam ilkokulu bile okumamış, ancak kimlerden destek alıyorsa ülke idaresine talip. Saç baş yolmaya ramak kaldı. Dikkat edin Daklo Hamdeti denilen milis güçlerin başındaki adam Cidde'de Prens Muhammed bin Salman ile görüştükten sonra askerler meydanda oturan halka ateş açıyor. Gel de çık işin içinden. Olaylar arasında bir ilişki kurmamak için aptal olmak lazım. Meğer ABD'nin izniyle bütün bu olaylar oluyormuş. Suudiler ABD'den izin almadan adım atmazlar.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?