Darfur'da 15 isyancı öldürüldü

Sudan ordusunun, Darfur bölgesinde 15 isyancıyı öldürdü. Dünya Müslüman Alimler Birliği, Darfur'da barışa "destek" çağrısı yaptı

Darfur'da 15 isyancı öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan'ın Darfur Bölgesi'nde barışın tesis edilmesine yönelik girişimler başlamışken, Sudan ordusunun 15 isyancıyı yapılan operasyon sonucunda öldürdüğü belirtildi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA'ya açıklama yapan ordusu sözcüsü Savarmi Halid Saad, Darfur'un güneyindeki Dubu el-Medrese'de, Arku el-Menavi liderliğindeki Sudan Özgürlük Hareketi'ne mensup isyancıların saldırılarının püskürtüldüğünü, 15 saldırganın öldürüldüğünü belirtti.

Giriş ve çıkışların kontrol altına alınmasının ardından ordunun bölgede güvenliği sağladığını kaydeden Saad, "Darfur'da 15 isyancıyı öldürerek saldırıyı püskürttük" ifadesini kullandı.

BM Sudan Misyonu (UNMIS), Sudan Özgürlük Hareketi'nin 6 Nisan Cumartesi günü saldırdığı Mehaciriye ve Lebdu bölgelerini ele geçirdiğini belirtmişti. UNMIS, bölgelerdeki sivillerin UNMIS'in üslerine sığındığını, saldırıda 3 sivilin yaralandığını bildirmişti.

Sudan ordusu, 2003 yılından bu yana Adalet ve Eşitlik Hareketi (AEH), Abdulvahid Nur liderliğindeki Sudan Özgürlük Hareketi ve Arku el-Menavi liderliğindeki Sudan Özgürlük Hareketi ile mücadele ediyor.

Sudan hükümeti ile ülkedeki en büyük isyancı gruplardan AEH, 7 Nisan'da anlaşmaya varmıştı.

Darfur'da hükümetle isyancılar arasında yaklaşık 10 yıl önce başlayan çatışmalar nedeniyle 300 binden fazla kişi öldü, yaklaşık 2,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ALİMLER BİRLİĞİ DESTEK İSTEDİ

Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam ülkelerine ve Birleşmiş Milletler'e (BM) Darfur'un barış, istikrar ve kalkınmasına destek olma çağrısında bulundu.

Birlik resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Sudan hükümeti ile ülkedeki en büyük isyancı gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi (AEH) arasındaki barış anlaşmasını desteklediğini belirtti.

Birlik açıklamasında, Sudan hükümeti ve muhalif tarafları toplantı yapmaya, Darfur'da kardeşler arasında diyaloğu başlatmak için çaba harcamaya ve barış anlaşmalarını korumaya çağırdı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Senelerdir Darfur meselesi devam ediyor. Yaklaşık 10 yıldır devam eden şiddet olayları binlerce kişinin ölmesine, yaralanmasına sebep oluyor. Yaklaşık 1,4 milyon kişi göç etti. Son dönemde Darfur'a barış getirmek için birçok çaba sarf edildi. 7 Nisan'da Darfur için donörler konferansı öncesinde Sudan hükümeti ile isyancı gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi (AEH) anlaşmaya vardı. Sudan, daha önce 2011'de Katar'ın arabulucuğunda Darfur'daki Özgürlük ve Adalet Hareketi (ÖAH) ile de barış anlaşması imzalamıştı.''

Birlik ayrıca Arap-İslam ülkelerindeki hükümetleri halklarıyla uzlaşmaya, İslam'a uluslararası sözleşme ve normlara göre hak ve özgürlük tanımaya, adaletsizlik ve baskıyı reddetmeye çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2013, 11:22
banner53
YORUM EKLE

banner39