banner15

Darfur'da şiddetli çatışmalar; 50 isyancı öldü

Darfur'da isyancılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 50 isyancı öldü, Fenka bölgesi geri alındı

Darfur'da şiddetli çatışmalar; 50 isyancı öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan ordusunun, Darfur eyaletindeki Fenka bölgesini isyancılardan geri aldığı, çıkan çatışmalarda ise 50 isyancının öldürüldüğü bildirildi.

Sudan Ordu Sözcüsü Albay Halid Saad, Eş-Şuruk televizyonuna yaptığı açıklamada, Darfur'a bağlı Cebel Murra'nın doğusundaki Fenka bölgesinin, ordu birlikleri tarafından isyancılardan geri alındığını söyledi.

Saad, dağlık ve çok sayıda mağaranın bulunduğu Fenka bölgesinde isyancılarla şiddetli çatışmalara giren ordu birliklerinin, "isyancılara ait 50'den fazla aracı imha ettiklerini ve 50 isyancıyı öldürdüğünü" ifade etti.

Saad, çatışmalarda güvenlik güçlerinin kayıp verip vermediğine ilişkin bilgi vermedi.

Batı, Kuzey ve Güney Darfur olarak 3'e bölünen Sudan'ın Darfur eyaletinde çatışmalar ve istikrarsızlık, 2003 yılında Arap olmayan siyahi Afrikalı yerlilerin yönetime başkaldırmalarıyla başladı. 

Darfur bölgesinde, "Adalet ve Eşitlik", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketleri de 2003 yılından bu yana hükümete karşı silahlı mücadele veriyor. Çeşitli ülkelerden 20 bin askeri bünyesinde barındıran Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü (UNAMID) de 6 yıldan bu yana Darfur bölgesinde görev yapıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2015, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12