banner39

Davutoğlu uluslararası topluma sert çıktı

Davutoğlu, Suriye'deki krizin çözümü için uluslararası toplumun bir an önce harekete geçmesi, atılması gereken adımlarla ilgili takvim belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Afrika 12.12.2012, 15:25 12.12.2012, 15:25
Davutoğlu uluslararası topluma sert çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, artık uluslararası toplumun tepkisiz kalması için bahanesi olmadığını belirterek, Suriye'deki krizle ilgili ortaya çıkan zorluklar konusunda kritik noktaya gelindiğini söyledi.

Paris'te 6 ay önce yapılan toplantıdan bu yana ölümlerin arttığını, durumun kötüleştiğini kaydeden Davutoğlu, ancak Suriye halkının iradesinin değişmediğini ifade etti.

Davutoğlu, krizin daha da derinleşmemesi ve daha geniş bir çevreye yayılmaması için bugün toplantıda somut kararlar alınmasının önemine işaret ederek, acil ve kararlı tutumun her zamankinden daha fazla gerektiğini belirtti.

Onurlu bir şekilde yaşamak isteyen Suriye halkına karşı toplantıya katılanların sorumluluğu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Suriye'deki savaş, rejimle muhalefet arasında değil. Savaş, diktatörlükle halk ve demokrasi arasında" dedi.

Davutoğlu, Suriye'nin yıkımın eşiğinde olduğunu belirterek, Suriye halkının 2 yıldır zalim bir rejimle karşı karşıya bulunduğunu, uluslararası çabaların Esed rejimini yaptıklarının karşılıksız kalmayacağı konusunda ikna edemediğini söyledi. Davutoğlu, uluslararası toplumun tepkisizliğinin tam tersine rejimin baskıyı artırmasına yaradığını belirtti.

Rejimin saldırılarının bölge için, özellikle de komşu ülkeler için tehdit haline geldiğinin altını çizen Davutoğlu, rejimin ağır silahlar kullandığını söyledi ve "Bundan sonra sırada ne var" diye sordu.

Esad rejiminin teröristleri ve aşırı uçları silahlandırığını ifade eden Davutoğlu, ülkedeki çatışma uzadıkça radikal ve terörist örgütlerin daha fazla zemin bulacağını, etnik, dini ve mezhepsel kimliklerin daha da keskinleşeceği uyarısını yaptı. Davutoğlu, "Bunun olmasına izin veremeyiz. Hristiyanlar, Sünniler, Alevi, Arap, Kürt, Türkmen bütün Suriyeliler yüzyıllardır birlikte yaşıyorlar ve barış içinde yaşamaya devam edecekler. Ancak bizim yardımımıza ihtiyaçları var. Eğer şimdi harekete geçmezsek sadece bizim değil, bölgesel ve küresel güvenliğimiz tehlikede olacak" dedi.

Davutoğlu, uluslararası toplumu Suriye muhalefetini desteklemek için bir kez daha harekete geçmeye davet ederek, "İlk adım, ulusal koalisyonun Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanınması olmalı. Bu hem rejime, hem de Suriye halkına güçlü bir mesaj olacaktır. Acilen Suriyelilerin yaşadığı sıkıntıları azaltmak izin koalisyonla birlikte çalışmaya başlamalıyız" diye konuştu.

Çok sayıda Suriyelinin mülteci olarak çevre ülkelerde yaşadığını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye'de 200 bin civarında Suriyelinin bulunduğu, çevre ülkelerde de benzer durumların yaşandığını kaydetti. Davutoğlu, Suriye'de 2 milyon kişinin çok zor şartlarda yaşadığını belirterek, yaklaşan kışı hatırlattı ve insani yardımın ülkeye gönderilebilmesi için harekete geçmenin zamanının geldiğini söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin koalisyon içindeki mekanizmalarla bunun için çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Sorunun çözümü için diplomatik çabaların önemli olduğunu, ancak somut adımlar atılması gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, "Artık toplantılarla, diplomatik çabalarla harcayacak zamanımız yok. Bu yüzden, BM Güvenlik Konseyi'ni sorumluluklarını yerine getirmeye çağırmaya devam ederken, konseyden anlamlı bir sonuç çıkarmak için bir takvim belirlemeliyiz. Sayın İbrahimi'nin çabalarını desteklesek de atması beklenilen adımlar için belirlenmiş bir takvim olmalı ve tünelin ucunda Suriye halkı için bir ışık görünmeli" dedi.

Davutoğlu, bugünkü toplantıda alınacak kararların hayati önemde olduğunu vurgulayarak, "Suriye halkı bilmeli ki yalnız ve unutulmuş değiller. Suriye halkı için parlak bir gelecek uzak değil" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü