Demokratik Kongo Başbakanı istifa etti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Ponyo, iktidar ile muhalefet arasında, ülkedeki siyasi krize çözüm için imzalanan diyalog süreci anlaşması gereğince görevinden ayrıldığını duyurdu

Afrika 14.11.2016, 15:09 14.11.2016, 15:09
Demokratik Kongo Başbakanı istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) Başbakanı Augustin Matata Ponyo, iktidar ile muhalefet arasında, ülkedeki siyasi krize çözüm için imzalanan diyalog süreci anlaşması gereğince görevinden ayrıldığını duyurdu.

Matata Ponyo, Devlet Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, "Devlet Başkanı Joseph Kabila'nın talebi doğrultusunda ve diyalog süreci anlaşmasının şartlarına uymak amacıyla istifa dilekçemi sundum." dedi.

AA muhabirinin ulaştığı resmi kaynaklar, Matata Ponyo'nun istifasıyla boşalan başbakanlık makamına, diyalog süreci anlaşmasına imza atan muhaliflerden bir ismin atanacağını söyledi.

DKC'de halkın 2016 sonuna kadar yerel ve genel seçimler ile devlet başkanı seçimi için sandık başına gitmesi bekleniyordu ancak bu ay yapılması öngörülen devlet başkanı seçiminin mali sorunlar nedeniyle ertelenmesi uzun süredir gündemdeydi.

Kabila, seçim tarihinin belirlenmesi ve finansal sorunların görüşülebilmesi amacıyla muhalefetle kasımda ulusal diyalog süreci başlatmak istemiş ancak muhalefetin bir kısmı 2001 yılından bu yana görevde bulunan Kabila'nın, anayasaya aykırı olmasına rağmen koltuğunu korumaya çalıştığını öne sürmüştü.

Ülkede seçimlerin düzenlenmesini sağlayacak diyalog görüşmeleri ise muhalefet ile iktidar arasında eylülde başlamış ve geçen ay imzalanan bir anlaşmayla sona ermişti.

Anlaşmaya göre, devlet başkanı seçimi için halk Nisan 2018'de sandık başına gidecek, Kabila seçime kadar iktidarda kalacak ve diyalog sürecinin sona erdiği tarihten 21 gün sonra da bir muhalif tarafından yönetilecek geçiş hükümeti oluşturulacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?