banner39

DKC, Ruandalı Hutulara saldırı başlattı

Demokratik Kongo Cumhuriyetin’de ordu Ruandalı isyancılara karşı saldırı başlattı

Afrika 03.02.2015, 11:04 03.02.2015, 11:04
DKC, Ruandalı Hutulara saldırı başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası baskılardan birkaç hafta sonra Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) ordusu ülkenin doğusunda bulunan Ruandalı Hutu isyancılarına yönelik bir saldırı başlattığını duyurdu ve saldırıya mavi berelilerin katılmadığı bildirildi.

Le Monde'da yer alan habere göre, Demokratik Kongo Cumhuriyet'i Genelkurmay Başkan'ı, 20 yıl boyunca silahlı çatışmalara sahne olan ülkenin doğu kentlerinden Kuzey-Kivu'da yaptığı açıklamada bu saldırının "Demokratik Kongo Cumhuriyeti devletinin bir operasyonu" olduğunu belirtti.

Ruanda'nın Özgürlüğü İçin Demokratik Güç (FDLR) adlı gruba silahsızlanması için verilen sürenin Ocak ayı başında dolması nedeniyle bölgede konuşlanan BM'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Barış Gücü Misyonu (MONUSCO), bu operasyonda yer almadığını açıkladı. MONUSCO kuvvetleri komutanı bu operasyonun DKC ile MONUSCO'nun ortak operasyonu olmadığını ve tamamen DKC ordusu tarafından planlandığını vurguladı.

BÖLGEYE YAYILMIŞ YAKLAŞIK 2 BİN MİLİS VAR

FDLR'nin şu anda Ruanda ve Burundi sınırlarındaki ormanlık araziye yayılmış bin 500 ila 2 bin silahlı üyesi bulunuyor. Bu hareketin liderlerinin çoğu 1994'te Ruanda'da Tutsilere yönelik soykırıma katılmakla suçlanıyor ve Uluslararası Adalet Divanı ve Ruanda hükümeti tarafından aranıyor.

Ruanda'ya karşı 2 bin yılından beri geniş çapta her hangi bir saldırı olmamasına karşın FDLR halen Ruanda hükümeti tarafından bölgesel barışa yönelik "ciddi bir tehdit" olarak görülüyor. DKC hükümeti komşusu Ruanda'yı, bu tehdidin ortadan kaldırılmasını istememekle ve tam tersine DKC bölgesine müdahalede bulunmak için bir bahane olarak kullanmak istemekle suçluyor.

DKC Devlet Başkanı Joseph Kabila'ya, birkaç haftadır DKC ordusu ve MONUSCO'nun ortak operasyonuna yeşil ışık yakması için uluslararası toplum tarafından güçlü bir baskı uygulanıyordu. Fakat bir ordu yetkilisine göre Joseph Kabila bu plan gereğince saldırı düzenlenmesine yani ortak operasyona onay vermedi.

Diğer taraftan iki gün süren Afrika Birliği Zirvesi'nde gerçekleşen Afrika Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Addis Ababa'ya giderken, MONUSCO Başkanı Martin Kobler, MONUSCO'nun DKC Genelkurmay Başkanı Didier Etumba Longila'ya "operasyonel ve lojistik açıdan tam destek" garantisi verdiğini açıkladı.

Fakat başlatılan saldırıya ilişkin ciddi şüphelerinin olduğunu belirten bir BM üst yetkilisi, "Bu operasyonun erken ve hazırlıksız olduğunu düşünüyoruz. Yeterli ölçüde bir operasyon için uygun biçimde hazırlık yapmak gerekir. DKC ordusunun nereye gittiği pek belli olmayan bir füze gibi hareket etmesinden korkuyorum. MONUSCO'nun teknik ve lojistik desteği şimdiye kadar hep fark oluşturmuştur." diyerek operasyona ilişkin kaygısını dile getirdi ve MONUSCO'nun bu tür bir operasyondaki rolünün önemine dikkat çekti.

KİNŞASA, DİKKATLERİ BAŞKA YÖNE ÇEKMEK İSTİYOR

DKC hükümeti ve uluslararası toplum, FDLR milislerine, silahlarını bırakıp teslim olmaları için 2 Ocak 2015 tarihine kadar zaman tanımıştı. Aksi takdirde zorla silahsızlandırılmaya maruz kalacaklardı. Fakat isyancı grup bu ihtara uymadı.

DKC ordusunun saldırı açıklaması, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğu bölgesinde istikrar sağlanması için tartışmaların yapılacağı Afrika Birliği Zirvesi'nin hemen öncesinde geldi. Kinşasa'dan bir diplomat bu tercih "kuşkusuz gizli gündemden bağımsız değil" değerlendirmesini yaptı. Aynı diplomat, başkanlık seçimlerinin 2016'ya ertelenmesini öngören tartışmalı seçim yasa tasarısının onaylanmasının yol açtığı ve ölümlerle sonuçlanan şiddet olaylarına göndermede bulunarak şunları söyledi: "Bu durum, DKC halkına dönüp, görüyorsunuz bir şeyler yapıyoruz deme ve dikkatleri geçen hafta Kinşasa'da olup bitenlerden başka yöne çekme imkanı veriyor".

Diğer diplomat ve yetkililerden bazıları Kinşasa'nın FDLR ile mücadele kararlığı içinde olduğundan emin değiller. Bir askeri gözlemciye göre, "Bu bir saldırı operasyonu değil, bir gösteri ve beklenilenden başka bir sonuç vermeyecek."

Bölgedeki milis güçler, sürekli olarak yağma, vahşet ve DKC yetkilileriyle işbirliği içinde kaçakçılık (altın, odun kömürü gibi) yapmakla suçlanıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü