banner39

Doğu Akdeniz’de sıcak gelişmeler yaşanırken, Kahire’den Ankara’ya görüşme çağrısı geldi

Mısır Devleti'ne bağlı Al Ahram Gazetesi’nin Genel Müdürü Mohamed Sabreen, ilişkilerin normalleşmesi halinde Türkiye ve Mısır'ın teröre karşı ortak mücadele verebileceğini, Doğu Akdeniz gazının çıkarılması konusunda, iki ülkenin birbirine yardımcı olabileceğini kaydetti.

Afrika 15.05.2020, 13:04
Doğu Akdeniz’de sıcak gelişmeler yaşanırken, Kahire’den Ankara’ya görüşme çağrısı geldi

Mısır devletine bağlı Al Ahram Gazetesi’nin Genel Müdürü Mohamed Sabreen, United World International (Uwidata) adlı uluslararası haber sitesinde kaleme aldığı “Türkiye-Mısır ilişkilerinde normalleşme önerileri” başlıklı makalede Ankara ve Kahire arasında “İlişkilerin normalleşmesinin zamanı geldi” ifadelerini kullandı. Makalede, Türkiye ve Mısır arasında ilişkilerin normalleşmesi için yol haritası sunulurken, normalleşme halinde olası karşılıklı kazanımlar sıralandı.

Sabreen, PKK ve FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımlarken, ilişkilerin normalleşmesi halinde Türk ve Mısırlı yetkililerin PKK’ya karşı beraber hareket edebileceğini yazdı.

Makalede, Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklara da değinilirken şu ifadeler kullanıldı: “Doğu Akdeniz gazının çıkarılması konusunda, Kahire ve Ankara karşılıklı çıkarlarını en üst düzeye çıkarmak ve haklarını korumak için birbirlerine yardımcı olabilirler.

Mısır’dan Türkiye’ye ve oradan Avrupa’ya gaz transferi için dev bir gaz boru hattı projesi müzakere edilebilir.”

Türkiye ve Mısır ilişkileri, 2013 yılında Müslüman Kardeşler destekli Muhammed Mursi’nin, Cumhurbaşkanlığı’ndan indirilmesinden sonra bozulmuş, iki ülke arasındaki diplomatik temsil maslahatgüzar seviyesine indirilirken, karşılıklı sert açıklamalar bugüne kadar devam etmişti.

Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs, Yunanistan, Avrupa Birliği ve İsrail’le beraber hareket eden Mısır, Libya’da ise Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı hareket eden General Hafter kuvvetlerini desteklemişti.

Sabreen’in makalesi ise Ankara’nın Müslüman Kardeşler karşıtı adımlar atması halinde, Mısır’ın Türkiye’yle ilişkileri normalleştirmek istediği mesajını veriyor.

'ANKARA VE KAHİRE ANLAŞMALI'

Sabreen makalesinde, Türkiye ve Mısır arasındaki gerginliğin “iki ülkedeki pek çok insanı endişelendirdiğini” belirtirken, karşılıklı çıkarların “anlaşmayı” gerektirdiğini ifade ediyor.

Makalede, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın 2016’da yaptığı; “Biz, Mısır'la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir.

Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır” açıklamasına yer verilirken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Yasin Aktay’ın da, Mısır’la ilişkileri normalleştirme çağrısı yaptığına dikkat çekiliyor.

FETÖ’NÜN MANEVİ BABASI GRAHAM FULLER

Makalede, CIA destekli RAND Cooperation’un Pentagon için hazırladığı “Türkiye’nin Milliyetçi Rotası: ABD-Türkiye Stratejik İlişkileri ve ABD Ordusu Açısından Sonuçları” başlıklı rapor ve CIA’nin Türkiye’de istasyon şefliğini yapmış olan Graham Fuller’in “Türkiye’yi kim kaybetti?” başlıklı yazısından örnekler verilerek Türkiye ve ABD arasındaki anlaşmazlık da ele alınıyor.

Sabreen’in, CIA ajanı Graham Fuller’den “FETÖ’nün maddi ve manevi babası” ifadeleriyle bahsetmesi ise dikkat çekiyor.

Sabreen, makalesinin sonunda ise Ankara ve Kahire arasındaki ilişkilerin düzelmesi için bir yol haritası sunarken, normalleşme halinde ortak kazanımları da şu ifadelerle özetliyor:

Öncelikle karşılıklı bir diyalog platformu kurulmalı ve karşılıklı medya savaşı sonlandırılmalı.

Karşılıklı olarak içişlerine müdahaleden vazgeçilmeli.

Bu adımlar hızlı ve doğru bir biçimde ele alınırsa, iki ülke arasında en önemli konu olan Müslüman Kardeşler sorununu ele alabiliriz (…) Türkiye, bu grubun liderlerinin Mısır karşıtı açıklama ve şiddet içeren eylemlerinin önüne nasıl geçebilir?

Türkiye ve Mısır terörle mücadelede nasıl bir iş birliği yapabilir? Mısır, Türkiye’ye PKK’ya karşı sürdürdüğü mücadelede nasıl yardımcı olabilir?

Libya, Suriye ve Irak konularında ortak bir işbirliği mekanizması kurulabilir.

Doğu Akdeniz gazının çıkarılması konusunda, Kahire ve Ankara karşılıklı çıkarlarını en üst düzeye çıkarmak ve haklarını korumak için birbirlerine yardımcı olabilirler. Mısır’dan Türkiye’ye ve oradan Avrupa’ya gaz transferi için dev bir gaz boru hattı projesi müzakere edilebilir.

Ekonomi, iki ülke ilişkilerinde en önemli konu başlıklarından biri. İlişkiler düzeldikten sonra, Türkiye, Mısır’da inşası devam eden yeni başkent ve Süveyş Kanalı’nın geliştirilmesi konusunda rol oynayabilir.

Son olarak tüm anlaşmazlıklar çözüldüğünde, Mısır, Türkiye, Körfez ülkeleri, Suriye, Irak, Ürdün, Cezayir ve Fas arasında ekonomik, siyasi ve güvenlik alanlarında işbirliği adımları atılabilir.

Mısırlılar ve Türkler kendilerine güvenmeliler. Geleceğimize başkaları değil bizler karar verebiliriz. Batı, ilişki kurmamızı istemiyor oysa kaderimiz ortak”

Kaynak: Kıbrıs Postası

banner53
Yorumlar (5)
Alp 1 yıl önce
Biz neden Mısır’la düşmanmışız gibiyiz zaten burası bir ayıp siyasi beceriksizlik bize ne kardeşim Mısır’da müslüman kardeşlerden veya sissi den böyle dış politika mı olur yahu bize bizim ülkemizin çıkarları önemli dış siyaset ülke çıkarlarına göre şekil almalı Mısır’la sissi de olsa Mursi de olsa veya gelecekte kim olursa olsun Mısır’la biz düşman gibi olamayız hemntarihi hem siyasi hem jeopolitik elbette Mısır’ın demokratik olması bizi mutlu eder ama iç işleri bizi bağlamaz kaldıki kendimiz de demeokrasi kalmış gibi Mısır’a demokrasi dersi vereceğiz
Osman kıllı 1 yıl önce
Bunların esas derdi,TC ile barışmak değil,dostlukta değil,dertleri d.akdenizdeki bizim de hakkımız olan gazı Avrupa'ya bizim üzerimizden taşımak,bizim gakkımızı da vermeden tabii,akdenizden Avrupa'ya gaz nakli çok masraflı ve zor,riskleri de var, baktılar tek yol TC üzerinden nakliyat en ucuzu ve en güvenli yol,şimdi sırtımızı sıvazlıyorlar, TC, bu işe evet dememeli, niye derseniz bize verdikleri zarar, 5 milyon Suriyeli mülteci,50 milyar dolar TC.nin harcadığı para, Suriye'de verdiğimiz 100 lerce şehit, yapılan askeri operasyonlarda ki masraflarımız,düşen uçaklarımız,vurulan tanklarımız,Suriye'nin kuzeyinin bölünmesi,PYD / PKK nın güçlendirilmesi, bunların arkasında şeytan İsrail,ABD den yediğimiz f35 ambargosu ve geri ödenmeyen 1.4 milyar dolar para,bu zararlarımız la bozulan ekonomimiz,şimdi de hiç bir şey olmamış gibi utanmadan dost olalım piskinligi ile kendi menfaatlerinde bizi kullanmak için sinsice kurgulanmış planlar,dikkat ederseniz konunun içinde İsrail yok,İsrail perde arkasında, halbuki bu işi organize eden,bu pisliğin baş aktörü İsrail, kendi gelmeyip Mısır'ı kullanıyor,din kardeşliği ayağına biz peki dersek,İsrail sevinçten göbek atar,İsrail'e sebeb olduğu ve bize verdiği zarardan dolayı, 300 milyar dolarlık tazminatı peşin ödeme şartı koysun bizim hükümet, yunan-mısır ve itrail bu faturayı önce peşin peşin ödesin,sonra d.akdeniz gazının yeniden paylaşımı ve TC üzerinden nakli için okkalı bir fatura daha cıkartırsak,ancak yüreğimiz soğur,öyle beleşe yol geçen hanı gibi bu ülke peşkeş çekilirse,bu iktidara bunların hesabı sorulur,milletin artık haybeden öne mınute dayılanmasına karnı tok.Hersey ateş pahası,gecinilmiyor bu ülkede,yabancıya kıyak,kendi halkına zulüm devrine son
Süleyman Şah 1 yıl önce
Mısır'ın diktatörü sisi'nin aklı başına gelmeye mi başlıyor?
ilyas göç 1 yıl önce
bire gafiller ancak anladınız değilmi batının maşası olduğunuzu ana doluda meşhur bir ata sözü vardır geçti brun pazarı sür eşeğini niğdeye yönetiminizi osmanlıda olduğu gibi türkiye cumhuriyetine teslim edin o zaman yaparlar bir şeyler
Recepali 1 yıl önce
Mısırdaki bu askeri dikta gitmeden mısır seçilmiş bir hümete ve başbakana cumhurbaşkanına kavuşmadan yapılan anlaşmaların ve atılan adımların hiç bir yararı faydası yok. Bunlar şer cephesi ülkelerin yeni bir oyalama taktiği. Mısır diktası önce boy aynasında kendine bir baksın. Ben güvenilirmiyim. Ben askeri darbeyle gelmiş ve mısırın başında 6 senedir diktatör. Haksız yere savunma hakkı dahi verilmeyen incir çekirdegini doldurmayan suçlarla binlerce insanı hapsedip onlarca masum insanı idam eden bir diktayım desin. Çekilsin gitsin gerisi hallolur inşAllah
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?