banner39

DSÖ seçimlerinde yarışacak Afrikalıya ülkesinden destek

Etiyopya'da sağlık çalışanları, ülkenin eski Sağlık ve Dışişleri Bakanı Adhanom'u DSÖ Genel Sekreterliği yarışında desteklediklerini açıkladı

Afrika 17.05.2017, 13:58 17.05.2017, 13:58
DSÖ seçimlerinde yarışacak Afrikalıya ülkesinden destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'da sağlık çalışanları, gelecek hafta düzenlenecek Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri seçiminde yarışacak Afrikalı tek aday olan Tedros Adhanom'u desteklediklerini duyurdu.

Başkent Addis Ababa'da basın açıklaması yapan, ülkedeki sağlık derneklerinin ve toplulukların temsilcileri, Adhanom'un, DSÖ'nün ihtiyaç duyduğu reformları hayata geçirebilecek tek aday olduğunu savundu.

Etiyopya Sağlık Derneği Başkanı Dr. Gemechis Mamo'nun, sağlık çalışanları adına okuduğu açıklamada, 2005-2012 yıllarında Etiyopya'da Sağlık Bakanı olan Adhanom'un, ülke genelinde yaklaşık 3 bin 500 sağlık merkezinin açılmasına öncülük ettiği belirtildi.

Bu sağlık merkezleri sayesinde geçmişe göre çocuk ölümlerinin yüzde 70, sıtmadan ölümlerin yüzde 75, AIDS kaynaklı ölümlerin yüzde 70 ve verem yüzünden ölümlerin yüzde 64 azaldığı kaydedilen açıklamada, aynı dönemde ülkedeki sağlık çalışanı sayısının 7 kat arttığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Adhanom'un, DSÖ'de ihtiyaç duyulan reformları hayata geçirebilecek ve dünyada karşılaşılan sağlık tehditleriyle mücadele edebilecek tek aday olduğu ileri sürüldü.

Adhanom'un seçim kampanyası vaatleri arasında acil sağlık hizmetlerinin sağlanabilmesi için ülkelerdeki ve yerel topluluklardaki sağlık hizmeti kapasitelerinin güçlendirilmesi bulunuyor. 2012-2016 yılları arasında Etiyopya Dışişleri Bakanlığı da yapan Adhanom, DSÖ seçimlerine Afrika Birliğinin de resmi adayı olarak katılıyor.

Adhanom'un rakipleri arasında İngiltere'den David Nabarro ve Pakistan'dan Sania Nishtar yer alıyor.

Gelecek hafta başlayacak ve bir hafta sürecek 70. Dünya Sağlık Asamblesi'ndeki seçimden zaferle ayrılacak isim, Genel Sekreterlik görevini 5 yıl yürütecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?