banner39

Düğüne helikopterle saldırdılar: 18 ölü

Mali'de bir düğüne düzenlenen hava saldırısında en az 18 sivil ölürken 20 sivil de yaralandı. Saldırıyı kimin yaptığı henüz tespit edilemedi.

Afrika 06.01.2021, 13:15
Düğüne  helikopterle saldırdılar: 18 ölü

Fransa'nın 2013 yılında başlattığı askeri müdahalesinin devam ettiği Mali'de bir düğüne düzenlenen hava saldırısında en az 18 sivil ölürken 20 sivil de yaralandı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Mali'nin orta kesiminde bulunan Mopti bölgesine bağlı Douentza yerleşimi yakınında yer alan Bounti köyünde bir düğün, savaş helikopterlerince vuruldu.

3 Ocak günü gerçekleştirilen saldırının hedefi olan Müslüman Fulani köyünde en az 18 sivilin katledildiği, 20 sivilin de yaralandığı bildirildi.

Bazı yerel kaynaklar, toplam ölü ve yaralı sayısının 100'e ulaştığını ifade etti.

Saldırıyı Fransız güçlerinin mı, Fransız destekli hükümet birliklerinin mi, yoksa başka bir kuvvetin mi yaptığı anlaşılamadı.

Mali neden önemli?

Batı Afrika'da bir kavşak noktası niteliğinde olan Mali, hem bölgede çıkarı olan devletler hem de devlet dışı silahlı aktörler için önemli bir merkez.

Aynı zamanda ülke, Afrika'da doğal kaynaklar bakımından en zengin ülkelerden biri.

Sömürge öncesi dönemde Mali'ye hükmedenler zenginlikleriyle anılıyordu.

Bilhassa 14'üncü yüzyılda Batı Afrika'da bulunan Mali Krallığı'nın başındaki Mansa Musa, bugün tarihçiler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı olarak kabul ediliyor.

Zenginliği bugüne kadar ulaşan ülkede altın, elmas, mücevherat, Boksit, Uranyum, Fosfat gibi madenler bol miktarda bulunuyor.

Söz konusu yerel kaynaklar da Mali'yi Fransa için oldukça önemli kılan bir başka etken.

Buna ek olarak cihat yanlılarının ülkeyi, tüm Batı Afrika'daki Fransız çıkarlarına karşı bir üs olarak kullanması ve ülke coğrafyasının da buna elverişliliği, Fransa'nın Mali'ye verdiği önemin sebeplerinden.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Mali'de savaşın bir süre daha devam edeceğini söylemek güç değil.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?