banner15

Dünya Alimler Birliği'nden Boko Haram'a çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Nijerya'da 200'den fazla kız öğrencinin okuldan kaçırılmasını kınadı ve serbest bırakılmalarını istedi

Dünya Alimler Birliği'nden Boko Haram'a çağrı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Nijerya'da 200'den fazla kız öğrencinin okuldan kaçırılmasını kınadı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el- Karadavi ve Genel Sekreteri Ali el-Karadaği'nin imzası ile yayımlanan açıklamada, Nijerya'nın Borno eyaletine bağlı Chibok köyünde 200’den fazla kız öğrencinin eğitim gördükleri ortaokuldan kaçırılmasının "toplumun huzurunu bozan, dinen haram sayılan ve yasalara göre suç teşkil eden" bir eylem olduğu belirtildi.

Kız öğrencilerin hala serbest bırakılmamasının üzüntü verici olduğu vurgulanan açıklamada, bazı Müslümanların alemlere rahmet olarak inen ve bu tür eylemleri haram kılan İslam dininin ruhundan uzaklaştığı ifade edildi.

"İslama zarar veren ve Müslümanlara karşı nefreti artıran bu iğrenç suçu kınıyoruz" denilen açıklamada, söz konusu olay, "tüm insanlığa karşı işlenmiş affedilmez suç" olarak nitelendirildi

Faillerin en kısa sürede bulunması ve şiddetle cezalandırılmasını istenen açıklamada, Boko Haram örgütüne de "Kuran ve Sünnet doğrultusunda sahih şeriat kurallarına dönmeleri ve en kısa sürede kız öğrencileri serbest bırakmaları, sivilleri ve özellikle kadınları siyasi hesaplarından uzak tutumaları" çağrısında bulunuldu.

Nijerya’da 14 Nisan’da silahlı kişiler, Borno eyaletinin Chibok kentinde bir ortaokula düzenledikleri baskında kız öğrencileri kaçırmıştı. Kaçırılan kızların sayısı konusunda çelişkili bilgiler verilirken, yerel yetkililer 129, bazı aileler ise 234 kız öğrencinin kaçırıldığını açıklamıştı. Resmi rakamlara göre, kızlardan 73’ü hala kayıp. Saldırının sorumluluğunu Boko Haram örgütü üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2014, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 5 yıl Önce

Bunları söylemek boş geliyor ama Boko Haram’ın işlediği suçların haddi hesabı yok. Gelişigüzel kalabalığı tarayıp yüzlerce sivili öldürmenin İslam’da hiçbir yeri yoktur. İlk olarak Müslümanlara yanlızca kendilerine karşı fiilen savaşanlara karşı savaşmalarına izin verilmiştir. “Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez” (2:190).

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 5 yıl Önce

Savaşırken bile aşırılığa izin vermeyen Kur-an’ı Kerim kendilerine karşı savaşılmasına izin verilmeyen kişilerin bu kadar hunharca öldürülmeleri konusunda ne diyor acaba? “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür… Ahirette de onlara büyük bir azap vardır” (5:32,33).

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 5 yıl Önce

Yobazlığın ve aşırılığın kökünde eğitimsizlik ve Allah’ın ayetlerini Kur-an’ı Kerim’in bütününden ayırarak okumak yatar. Allah’ın kelamını ve Peygamber’in sünnetini hiçe sayan ve Allah adına Allah’ın günah demiş olduğu en iğrenç suçları işleyen Boko Haram Allah’ın izniyle ahirette Allah’ın azabından tadacak. Yine Allah’ın izniyle bu kaçırılan kız öğrenciler bulunacaklar ve Boko Haram’ın işlemiş olduğu bu günah, işleyebilecekleri en son günah olacak.

burak
burak - 5 yıl Önce

boko haram cia in masasindan baska birsey degil. Orta doguyu dizayn eden petrol zengini nijeryayi neden teget gecsin. zaten son 40 yilda musluman ulkenin yarisindan fazlasini hiristinyastirdilar

banner39

banner36

banner37

banner35