banner15

Dünya Somali ziyaretini izledi

Erdoğan'ın yardım örgütlerinin bile gitmeye çekindiği Somali'ye 200 kişilik heyetle inişi, dünya basınında yankı uyandırdı.

Dünya Somali ziyaretini izledi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 5 bakan, 8 milletvekili, iş dünyasının liderleri, popstarlar ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik heyetle dün saat 07.15'te Somali'nin başkenti Mogadişu Aden Adde Uluslararası Havalimanı'na indi. İş dünyasının liderleri, popstarlar ve gazetecileri taşıyan uçak, inişte kanadını çarptı ve tehlike atlattı. 

Uluslararası yardım örgütlerinin bile "Güvenli değil" diyerek uzak durmaya çalıştığı Somali'ye Başbakan Erdoğan'ın kalabalık bir heyetle yaptığı ziyaret uluslararası medyada 'bir ilk' ve 'açlığa dikkat çekme çabası' olarak yankılandı. Fransız haber ajansı AFP, 'tarihi ziyaret' derken Erdoğan'ı 20 yıldan beri felaket bölgesine gelen ilk önemli lider diye niteledi. 

Reuters "Erdoğan daha fazlasını yapmadıkları için Batı'ya çattı" derken BBC'nin internet sitesi "Mogadişu'ya bir dünya liderinin gerçekleştirdiği ender ziyaret" yazdı. Daha önce Uganda Devlet Başkanı Museveni, eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson Somali'yi ziyaret etmişti.

Kaynak: Radikal

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35