banner39

Dünyanın en yeni ülkesi bağımsızlığını ilan ediyor

Güney Sudan, bugün kuzeyden ayrılarak bağımsızlığını ilan edecek.

Afrika 08.07.2011, 09:57 09.07.2011, 11:17
Dünyanın en yeni ülkesi bağımsızlığını ilan ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika’nın sorunlu ülkesi Sudan, 9 Temmuz’da resmen ikiye ayrılıyor. Güney Sudan bugün, kuzeyden ayrılarak bağımsızlığını ilan edecek.

Sudan’ın güneyinde, bu yılın başında yapılan referandumda halkın yaklaşık yüzde 99’u kuzeyden ayrılma fikrine destek vermişti.

El Cezire’nin haberine göre,  Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in 9 Temmuz’da, Güney Sudan’ın başkenti Juba’da yapılacak bağımsızlık kutlamalarına katılması bekleniyor. El Beşir, Güney Sudan ile dostane ilişkiler kurmak istediğini, ancak her iki ülkenin de birbirlerinin içişlerine karışmaması gerektiğini belirtti.

İSRAİL: GÜNEY SUDAN’I TANIYACAĞIZ

İsrail yönetimi bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanan Güney Sudan yönetimini tanımaya hazırlanıyor.

İsrail’de yayınlanan Haaretz Gazetesi’nin haberine göre İsrail yönetimi birkaç hafta içerisinde Güney Sudan yönetimini tanıdığını açıklayacak.

İÇ SAVAŞTA İKİ MİLYON KİŞİ ÖLDÜ

Müslümanların çoğunlukta olduğu kuzeyle petrol zengini güney 20 yıldan fazla süren iç savaşın ardından 2005’te bir barış antlaşması imzalamış ve güneyde bir referandum yapılacağı konusunda uzlaşmıştı. İç savaşta yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede kabile çatışmaları ve isyancı şiddetinde, bu yıl 2 bin 300’den fazla Güney Sudanlının hayatını kaybettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, Sudan’da şiddet yüzünden, 100 bini tartışmalı bölge Abyei’de olmak üzere 270 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?