banner39

Ebola Afrika'da tarımı da olumsuz etkiledi

Senegal'in başkenti Dakar'da "Uluslararası Gıda Krizlerini Önleme Ağı" toplantısında Afrika'da binlerce kişiyi etkileyen Ebola salgınının tarımı da olumsuz etkilediği kaydedildi.

Afrika 14.12.2015, 21:50 15.12.2015, 07:36
Ebola Afrika'da tarımı da olumsuz etkiledi

Senegal'in başkenti Dakar'da "Uluslararası Gıda Krizlerini Önleme Ağı" toplantısı düzenlendi.

Radisson Blu Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA), Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (CEDEAO) üyeleri ile STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Liberya, Sierra Leone ve Gine gibi Afrika ülkelerinde binlerce kişinin yaşamını etkileyen Ebola salgınının tarıma verdiği zararlar konuşuldu.

UEMOA Finans Komisyonu Başkanı Cheikh Hadjibou Soumare, burada yaptığı konuşmada, hastalığın özellikle tarım üretiminin fazla olduğu bölgelerde hızla yayıldığını söyledi. Soumare, Ebola'nın yayıldığı ülkelerde tarımda çalışanların azaldığını ve insanların topraklarını bırakıp göç etmeye başladıklarını anlattı.

Bölgedeki uluslararası projelerin ve destekleme faaliyetlerinin de hastalığın ortaya çıkmasıyla durdurulduğunu kaydeden Soumare, "Ebola, Afrika tarımına büyük zararlar verdi. Tarımda çalışan iş gücünün azalması ve Gine-Senegal sınırının geçici olarak kapatılması elde kalan ürünlerin çürümesine neden oldu" dedi.

İlk kez 1976 yılında Kongo'da ortaya çıkan Ebola, 2014'te Batı Afrika'da yeniden görülmeye başlandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 15 Kasım 2015 tarihli verilerine göre, salgının başlangıcından bu yana Liberya'da Ebola virüsü bulaşan 10 bin 672 kişiden 4 bin 808'i hayatını kaybetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?