banner15

Ecdad mezarlığı 14 bin kilometre ötede bulundu, yenilendi

Güney Afrika'da Ümit Burnu'nda Mowbrai Kabristanında ecdada ait Osmanlı mezarları yenilendi

Ecdad mezarlığı 14 bin kilometre ötede bulundu, yenilendi

Ümit Burnu (Cape Town), Güney Afrika'nın 3 başkentinden biri... Güney Afrika nüfusunun yüzde 20'ye yakın bir bölümünü oluşturan batılıların yoğun olarak yaşadıkları büyük, canlı bir şehir.

Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde bulunan Mowbrai Kabristanı ecdad Osmanlıya evsahipliği yapıyor.

Cape Town'un yaklaşık 6 kilometre güneyinde bulunan Mowbrai banliyösünde bulunan kabristandaki osmanlı mezarlığı video ile görüntülendi.

Cape Town Üniversitesi'nden Dr. Halim Gençoğlu'nun yaptığı araştırmalara göre Güney Afrikalı Müslümanlar, Osmanlı'nın yaptırdığı Hicaz demiryolu, Trablusgarp, Balkan ve Kurtuluş savaşları için ciddi yardımlar gönderdiler. Bugün yaklaşık 4,5 milyon nüfuslu Cape Town şehrinin yüzde 30 kadarı Müslümandır. Şehrin pek çok yerinde kiliselerle birlikte camiler de var.

 Güney Afrika’da 2. Abdülhamid han tarafından yaptırılan caminin tabelası.

1800'lü yıllarda Hindistan ve Malezya'dan Müslümanlar, Cape Town'a göç etmişlerdir. Ümit Burnu'nda yaşayan Müslümanlar, aralarında bir komisyon oluşturarak bölgenin İngiliz valisine giderler ve İngiltere Krallığı aracılığı ile dünya Müslümanlarının lideri Osmanlı Devleti'nden ve Müslümanların halifesinden, İslâm'ı aslî şekliyle anlatıp, aralarındaki anlaşmazlığı giderecek bir din âlimi isterler. Bunun üzerine Kraliçe Viktorya, Sultan Abdülaziz'den Cape Town'a bir müftü göndermesini ister. 

Sultan Abdülaziz han, durumdan haberdar olur olmaz, o sıralarda Bağdat'ta görev yapan Ebubekir Efendi'yi İstanbul'a davet eder. Sultan Abdülaziz 26 Mayıs 1862'de, Ebubekir Efendi'nin, Güney Afrika Müslümanlarının eğitim ve dinî meselelerini yerinde görmek ve onlara rehberlik yapmak üzere gitmesi emrini verir. Hazırlıklar yapılır ve Ebubekir Efendi, öğrencisi Ömer Lütfi ile birlikte Ümit Burnu'na gönderilir. Uzun ve çileli bir seyahatten sonra, Ebubekir Efendi 17 Ocak 1863'te Cape Town'a varır.

1970'lere kadar Güney Afrika, Ümit Burnu'nda Müslüman halk yeni yetişen nesli okullarda Osmanlı fesiyle yetiştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48