banner39

El Beşir G.Sudan'da petrolün güvenliğini konuştu

Sudan Devlet Başkanı El Beşir Güney Sudan'daki çatışmalar üzerine ülkeye gitti ve Güney Sudanlı yetkililerle hem yaşanan çatışmalar için çözüm yollarını hem de ülkedeki petrol kaynaklarının akıbetini konuştu

Afrika 07.01.2014, 16:19 07.01.2014, 18:12
El Beşir G.Sudan'da petrolün güvenliğini konuştu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Sudan'da devam eden çatışmalar Sudan'ı da endişelendirmeye başladı. Güney Sudan ve Sudan ayrıldıktan sonra petrol üzerinden devam eden ticaretlerinde bir gerileme olmadı. İki ülke devam eden petrol ticaretlerinin yaşanan çatışmalardan olumsuz etkilenmesini istemiyor.

Güney Sudan devlet başkanıyla görüşmek için dün ülkeye hareket eden Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, ülkenin en büyük sorunu olan çatışmalar ve bunların mevcut petrol ticaretleri üzerinde olabilecek muhtemel etkilerini görüştü.

ÇÖZÜM İÇİN ULUSLARARASI GİRİŞİMLER 

Günye Sudan'da devam eden iç savaşa çözüm bulmak için taraflar geçtiğimiz hafta Etiyopya'da bir araya geldi. Görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Sudan Devlet Başkanı El Beşir Güney Sudan'a hareket etti. 

Güney Sudan'da Devlet Başkanı Salva Kiir taraftarları ve onun görevden aldığı devlet yöneticisi Riek Makar taraftarları arasında 15 Aralık'tan bu yana devam eden çatışmalarda binden fazla insan hayatını kaybetti.

Ülkedeki çatışmalar, Salva Kiir'in Makar'ı darbe yapmak istediği gerekçesiyle görevden almasının ardından başlamıştı. Makar bu iddiaları reddediyor. Ülkede yaşanan çatışmalar sırasında 200 bin'den fazla insanın evsiz kaldığı ifade ediliyor.

Çatışmaların etnik temele dayandığı ifade ediliyor, Salva Kiir ülkede çoğunluğu oluşturan Dinka topluluğuna, Makar'sa Nuer topluluğuna mensup. Çatışmaların aslında bu iki etnik grubun güç mücadelesi olduğu belirtiliyor. 

Amerika da ülkede yaşanan çatışmaların bir an önce bitmesi ve tarafların bir anlaşmaya varması gerektiğini açıkladı.

BARIŞÇIL ÇÖZÜM

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Güney Sudan'da yaşanan krize barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini, bunun için de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 

Doğu Afrika Devletleri Otoritesi (IGAD) kurumu da Güney Sudan'da yaşanan sorunların çözümü için tarafları itidale davet ettiğini açıkladı.

El Beşir'in açıklamasında, Sudan'ın Güney Sudan'a petrol akışını durdurduğu iddiası da yalanlandı.

ÇİN: ARABULUCULUK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Güney Sudan'da yaşanan çatışmalarla ilgili olarak bir açıklama da Çin'den geldi. Çinli yetkililer Fransız haber ajansı AFP'ye yaptıkları açıklamada, Güney Sudan'da yaşanan çatışmaların ve şiddet olaylarının sona ermesi için uluslararası arabuluculuk faliyetlerinin sürdürüldüğü kaydedildi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?