banner39

El-Ezher'den İsrail'in "sessiz ibadet" kararına kınama

Mısır'daki El-Ezher Kurumu, "Siyonistlerin Mescid-i Aksa da dahil olmak üzere Kudüs'ü Yahudileştirme girişimleri başarısız olmaya mahkumdur. Mescid-i Aksa tamamen İslami bir yer, Kudüs de Arap olarak kalacak ve işgal sona erecek" açıklamasında bulundu.

Afrika 08.10.2021, 16:46
El-Ezher'den İsrail'in "sessiz ibadet" kararına kınama

Mısır'daki El-Ezher Kurumu İsrail mahkemesinin, Yahudilerin Mescid-i Aksa'da "sessizce" ibadet etmelerine onay vermesini şiddetle kınadı.

Ezher'den yapılan yazılı açıklamada, "Siyonist yargının Yahudilere Mescid-i Aksa'da ibadet etme hakkı verme kararı, uluslararası sözleşmeleri ve insani normları hiçe saymak ve dünyadaki Müslümanların duygularını alenen kışkırtan açık bir ihlaldir." ifadelerine yer verildi.

"Ezher, Siyonistlere Mescid-i Aksa'da ibadet hakkı veren Siyonist mahkemenin kararını en sert şekilde kınıyor." ifadeleri kullanılan açıklamada, uluslararası topluma, İsrail'in ve Mescid-i Aksa ve Filistin'in ibadethanelerine yönelik ihlallerine karşı her türlü önlemi alma, mazlum Filistin halkına verdiği meşru mücadeleyi destekleme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "Siyonistlerin Mescid-i Aksa da dahil olmak üzere Kudüs'ü Yahudileştirme girişimleri başarısız olmaya mahkumdur. Mescid-i Aksa tamamen İslami bir yer, Kudüs de Arap olarak kalacak ve işgal sona erecek." denildi.

Yaklaşık 50 bin Filistinli bugün cuma namazını Mescid-i Aksa'da kıldı. Namazın ardından bir grup Filistinli İsrail mahkemesinin kararını Mescid-i Aksa'da düzenledikleri gösteriyle protesto etti.

Tekbir getiren Filistinliler, sık sık "kanımız canımız sana feda Aksa" sloganı attı.

Yahudi yerleşimcilere yakınlığıyla bilinen "Arutz Sheva" gazetesinde 6 Ekim'de yer alan haberde, İsrail'in Kudüs'teki Sulh Mahkemesi'nin Yahudilerin Harem-i Şerif'te "sessizce yaptıkları ibadetin" suç sayılmayacağına hükmettiği ve bunun bir "ilk" olduğu belirtilmişti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?