banner15

El Ezher'den 'İslamcılara' anayasa çağrısı

Ezher Şeyhi el Tayyib, ülkedeki İslamî hareketlere hitaben; 'el Ezher vesikası' olarak bilinen El Ezher alternatif anayasasını tanımaya çağırdı.

El Ezher'den 'İslamcılara' anayasa çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El Ezher Şeyhi el Tayyib, Mısır’da faaliyet yürüten İslamî partilere çağrı yaparak Mısır’da demokratik, anayasal ve modern devlet temelleri üzerinde bir devlet sistemi kurulmasını öngören ‘el Ezher Vesikası’nı tanımaya çağırdı.

Mısır’da yayınlanan el Ahram Gazetesi’nin haberine göre, İslam dünyasının en büyük eğitim kurumlarından olan el Ezher Üniversitesi’nin Şeyhi el Tayyib; Mısır’ın zor bir süreç geçirdiği şu günlerde İslamî kıstaslar ile devlet aygıtı arasındaki ilişkinin dengeli olması gerektiğinin altını çizdi.

EŞİT VATANDAŞLIK HAKLARI

El Ezher tarafından hazırlanan vesika Mısır’da eşit vatandaşlık üzerine kurulan bir sistemi öngörüyor.

El Ezher Şeyhi El Tayyib de açıklamasında el Ezher Vesikası’nın Mısır halkının makam, cinsiyet, milliyet ve din ayrımı gözetmeksizin eşit haklar üzerine kurulmuş bir Mısır tasavvur ettiğini dile getirdi ve ülkedeki İslamî hareketlerin ve partilerin bu vesikayı dikkate almaları ve kabul etmeleri çağrısında bulundu.

‘İSLAM ŞERİATI ANAYASADA KALMALI’

El Ezher Vesikası ile ilgili açıklamalarda bulunan el Ezher Şeyhi Ahmet el Tayyib, İslam şeriatının Mısır anayasasında temel ilke olarak bulunması gerektiğinin de altını çizdi.

HRİSTİYAN VE YAHUDİLER KENDİ MAHKEMELERİNE BAŞVURABİLİR

El Tayyib, Ezher Vesikası’nın Hıristiyan ve Yahudilerin haklarına da riayet ettiğini belirtti. El Tayyip, Yahudi ve Hıristiyanların istedikleri takdirde kendi haklarını savunmak için kendi özel mahkemelerine başvurabileceklerinin altını çizdi.

İLİM ADAMLARI ve AYDINLAR TARAFINDAN HAZIRLANDI

El Ezher Vesikası olarak hazırlanan ve Mısır’daki toplumsal ve siyasal düzenlemeler ile ilgili maddeler içeren vesika, Mısırlı alim ve aydınlar tarafından devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası için hazırlandı.

SEKÜLERLERİN ŞERİAT KAYGISI

Mısır Hüsnü Mübarek sonrası sürece hazırlanırken; ülkenin siyasî geleceği ile ilgili en büyük tartışmalardan biri seküler ve İslamî partiler arasında cereyan etmekte. Mısırlı seküler düşünceye sahip siyasetçi ve aydınlar Mısır’da seçim yapılması halinde ‘İslamcılar’ın başa geçeceğini dile getirip ülkenin ‘din devleti’ne doğru gideceğini iddia ediyor.

Mısır Askeri Konseyi ise ‘İslam devleti’ tartışmaları ile ilgili açıklama yaparak; Mısır’da ‘başka bir Humeynî’nin görevi devralmayacağını ifade etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35