El-Kaide lideri ABD gemisinde sorgulanıyor

Libya’da düzenlenen operasyonda yakalanan El Kaide’nin üst düzey sorumlularından Ebu Enes el Libi, Akdeniz’de ABD'ye ait özel bir gemide sorgulanıyorsorguya alındı

El-Kaide lideri ABD gemisinde sorgulanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın başkenti Trablusgarp'ta ABD'nin özel ‘terörle mücadele' birlikleri tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan Ebu Enes el-Libi’nin Akdeniz’deki bir Amerikan donanma gemisinde sorgulandığı belirtildi.

El-Libi, özellikle bu operasyon için görevlendirilen Amerikan istihbaratına ait San Antonia gemisinde gözetim altında tutuluyor. El-Libi’nin adli kovuşturma süreci için New York’a gönderilmesi bekleniyor. ABD Savunma Bakanlığı, Ebu Anas’ın Libya dışında yasalara uygun şekilde gözaltında tutulduğu açıkladı.

FBI'nın en çok arananlar listesinden yer alan Ebu Enes el Libi, El-Kaide’nin bin Ladin liderliğindeki ilk günlerinden günümüze kadar uzanan 20 yıllık eylem tarihi için potansiyel istihbarat ve bilgi deposu olarak görülüyor.

El-Libi’nin avukatı olmadan istihbarat toplama amacıyla sorgulanması, Obama yönetiminin uyguladığı yeni bir model olarak görülüyor. Aden Körfezi'nde 2011’de yakalanan Eş-Sebab komutanlarından Ahmed Abdülkadir Varsame de, avukat desteği olmaksızın ya da kendisine yasal hakları hatırlatılmadan bır ABD donanma gemisinde 2 ay sorguda tutulmuştu.

49 yaşındaki Enes el Libi, 15 yıl önce Kenya, Suudi Arabistan ve Tanzanya'daki Amerikan büyükelçiliklerine düzenlenen bombalı saldırılarda rol aldığı iddiasıyla aranmaktaydı. 1998 yılında düzenlenen saldırılarda 224 kişi hayatını kaybetmişti. El Libi'nin 2007 yılında El Kaide'ye katılan Libya İslami Mücadele Grubu'nun üyesi olduğu iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 15:41
YORUM EKLE

banner39