banner39

El Şebab Somali halkını uyardı

Somali'de bulunan El Şebab örgütü Somali halkına uluslararası ajanslarda çalışmayın ve devlet binalarından uzak durun çağrısı yaptı

Afrika 14.01.2014, 09:33 14.01.2014, 09:33
El Şebab Somali halkını uyardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Somali'de faaliyet gösteren El Şebab örgütü Somali halkını uyardı ve uluslararsı ajanslarda çalışmamaları çağrısı yaptı. Çağrıda Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye'ye bağlı ajanslarda çalışanların bir an önce çalışmayı bırakması gerektiği belirtildi.

El Şebab'ın Benadir bölge temsilcisi Şeyh Ali Mahmud Hüseyin, örgüte yakın bir radyo kanalından yaptığı açıklamada, Somali halkını uluslaraarası ajanslarda çalışmaya karşı uyarıyoruz, tavsiyelerimizi dinlemeyen herkesin en sert şekilde cevabını alacağını belirtiyoruz dedi.

Hüseyin'in ajanslardan bahsederken BM ve Türkiye ajanslarını özellikle belirtmesi dikkatlerden kaçmadı. Hüseyin ayrıca, Somali halkının devlet binalarından ve yetkililerinden de uzak durması gerektiğini, bu binalara ve bu kişilere her an saldırı yapabileceklerini belirtti.

 

El Şebab ayrıca ülkedeki Amerikan askeri tavsiye kuruluşlarına ve onların Afrikalı müttefiklerine de her an yeni saldırılar yapabileceklerini açıkladı.

El Şebab Somali'de son olarak, El Cezire oteline bir bombalı saldırıda bulundu, bu otel hem Somalili devlet yetkililerinin hem de yabancı turistlerin ve üst düzey misafirlerin sıklıkla tercih ettiği bir otel olarak biliniyor, otele yapılan saldırıda 2'si polis 5 kişi hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?